FOLKLORNA DEJAVNOST / OZOBRAŽEVANJE 2014-15

 

Naziv seminarja:

 

SEMINAR OB LE PLESAT ME PELJI - OD PRAKTIČNEGA DELA V FOLKLORNI SKUPINI DO PREDSTAVITVE NA ODRU

     

Kraj izvedbe:

 

Sežana, Osnovna šola Srečka Kosovela

Termin:

 

17. 10. 2015

Mentorji:

 

Janez Dovč, Ana Eterović, Milan Glamočanin, Zvezdana Novaković, Tadeja Pance, dr. Tomaž Simetinger, Katarina Šrimpf

Cena:

 

40,00 EUR

Rok prijave:
 

petek, 5. oktober 2015

 

 

Letos že tretjič razpisujemo enodnevno izobraževanje namenjeno vodjem odraslih folklornih skupin, plesalcem, pevcem, inštrumentalistom, garderoberjem, predsednikom društev in drugim organizacijskim kadrom društva. Na seminarju se bomo posvetili različnim vsebinam, ki se vežejo na folklorno dejavnost. Zaključili ga bomo z ogledom prireditve Le plesat me pelji 2015 – drugega dela državnega srečanja odraslih folklornih skupin. 

Vsebina in cilji

Enodnevno izobraževanje z različnimi predavanji in vodenimi delavnicami namenjamo vodjem in članom odraslih folklornih skupin, ki bi radi pridobili nova znanja in izkušnje. Med različnimi ponujenimi temami lahko izberete eno. Posebno izobraževanje, ki ga doslej v taki obliki še nismo izvedli, ponujamo predsednikom folklornih društev in tistim, ki so v folklorni skupini zadolženi za odnose z javnostmi, zato še prav posebej lepo vabljeni.
Še posebno veseli smo novega sodelovanja z Janezom Dovčem, ki bo glasbenikom in njihovim vodjem zagotovo predal ogromno svojega znanja ter z Zvezdano Novakovič, ki bo pevcem predstavila grleno petje.


SEMINAR NAMENJAMO vsem, ki jih zanima delo v odraslih folklornih skupinah (vodjem skupin, predsednikom, tajnikom, plesalcem, godcem, pevcem, garderoberjem …). Izkušnje so dobrodošle, a niso obvezne. 

  1. SISTEM DELA IN PROGRAM:

  2. Razpisanih je več delavnic, odločite pa se lahko le za eno.

  3. Tema s področja plesnega izročila:

  4. 1. Odrsko poustvarjanje plesa (dr. Tomaž Simetinger in Milan Glamočanin). Delavnica bo posvečena vprašanjem zasnove koreografije, kako koreografsko ples obdelati, da se ga v največji možni meri odrsko izrabi. Na delavnici se boste udeleženci ukvarjali s tehnikami učenja plesa, opozorjeni boste na najpogostejše napake, uvod v delavnico pa bo predstavljalo krajše predavanje o plesnem folklorizmu. Delavnica je namenjena plesalcem in plesalkam, predvsem pa vodjem folklornih skupin.

  5. Temi s področja glasbenega izročila:

  6. 2. Muziciranje z Janezom Dovčem. S priznanim harmonikarjem, skladateljem, multiinštrumentalistom, ustanoviteljem in umetniškim vodjem Glasbene zadruge Celinka ter Zavoda Godibodi in Festivala Godibodi, pa tudi nekdanjim vodjem glasbene sekcije folklorne skupine ŽKUD Tine Rožanc, Janezom Dovčem, se boste udeleženci delavnice spoznavali z osnovnimi tehnikami improvizacije v glasbi (in življenju), skupaj naredili aranžma za znano slovensko ljudsko skladbo, morda odprli kako uho in seveda tudi skupaj zagodli. Delavnica je namenjena vsem godcem, predvsem pa tistim, ki si želijo uresničiti nove in zanimive načine poustvarjanja glasbenega izročila.

  7. 3. Delavnica grlenega petja (Zvezdana Novaković). Različni načini pevskega poustvarjanja zahtevajo različne vokalne tehnike, zato se bodo udeleženci na delavnici skušali naučiti nekaterih manj znanih oblik grlenega petja. Gre za univerzalno tehniko, ki je uporabna za poustvarjanje pesemskega gradiva celotnega slovenskega etničnega ozemlja in ki pevcem omogoča in nudi možnost drugačnega poustvarjanja in interpretiranja petja. Zvezdana Novaković je v Gradcu študirala jazz, v Bolgariji grleno petje, nedavno smo jo lahko videli v predstavi Iliada, ukvarja se tudi z ljudsko glasbo. Na delavnico s pevko, harfistko, igralko in performerko Zvezdano Novaković dobrodošli vsi željni petja, še posebno pa tisti, ki so pevsko izročilo pripravljeni interpretirati na svež način.

  8. Predvidena tema s področja kostumiranja:

  9. 4. Nadgradnja folklornih kostumov (Tadeja Pance in Katarina Šrimpf). Na delavnici bo najprej predstavljena osnovna teorija in predstavitev koncepta slovenskih noš, nato pa bomo poskušali ugotoviti, kako folklorni kostum nadgraditi, osvežiti ali dopolniti, kako ga razvijati naprej v letih, ki prihajajo, ali je to sploh pomembno in mogoče narediti. Podani in prikazani bodo praktični primeri, skupaj z udeleženci pa bomo poskušali poiskati morebitne nadgradnje njihovih kostumskih podob. Na delavnici bo predstavljen tudi eden od sodobnih načinov kolmanja čipke na peči. Udeleženci delavnice se bodo lahko v tem preizkusili tudi sami, zato naj s seboj prinesejo svojo pečo, na kateri bi želeli nakolmati čipko, poleg tega pa še fotografije (najbolje na USB ključu) svojih folklornih kostumov.

  10.  

  11.  

  12. Predvidena tema s področja delovanja folklorne skupine in društev:

  13. 5. Folklorne skupine in odnosi z javnostmi (Ana Eterović). Seminar bo obravnaval ključne teme s področja odnosov z javnostmi, hkrati pa bo vključeval tudi elemente marketinga in sorodnih področij, v skladu s prakso in potrebami folklornih skupin. Osnovne teme: zakaj odnosi z javnostmi, medijska podoba folklorne skupine, opredelitev ključnih javnosti, odnosi z mediji, marketinška orodja, ki jih lahko uporabijo folklorne skupine, spremljanje medijskih objav in e-komuniciranje. Seminar je namenjen vsem tistim, ki se v folklornih skupinah ukvarjate s promocijo, komunikacijo z mediji, prodajo ali odnosi z javnostmi, sestavljen pa je iz teoretičnega (predavanje) in praktičnega dela (delo v skupinah, izmenjava izkušenj). Seminar bo vodila Ana Eterović, dipl. univ. komunikologinja, strokovnjakinja za odnose z javnostmi in komunikacijo na družbenih omrežjih in dolgoletna predsednica Akademske folklorne skupine France Marolt.

  14.  

 

Potek in trajanje seminarja

Delo bo potekalo v prostorih Osnovne šole Srečka Kosovela v Sežani, Kosovelova ulica 6.

9.00–9.30

Zbiranje udeležencev.

9.30–10.00

Pozdrav in uvod v seminar.

10.00–13.00

Delo po skupinah.

13.00.

Kosilo.

14.30 – 19.00

Delo po skupinah.

19.00

Pogovor in prigrizek.

19.30

Ogled modne revije folklornih kostumov v Kosovelovem domu

20.00

Ogled prireditve Le plesat me pelji, 2. del.

 

Rok prijave

Prijave pošljite najpozneje do ponedeljka, 5. oktobra 2015 na:
- naslov: JSKD, Štefanova 5, 1000 Ljubljana /prijava na folklorni seminar/ ali
- e–naslov:tjasa.ferenc@jskd.si

Število udeležencev na seminarju bo omejeno. Prednost bodo imeli tisti, ki se bodo prijavili prej. (V primeru prevelikega števila prijavljenih vas bomo o izboru obvestili, sicer pa dodatnih obvestil, da ste na seminar sprejeti, ne bomo pošiljali.

 

Cena in plačilo

Kotizacija znaša 40 evrov (vključen je DDV, kosilo in prigrizek). Plačali jo boste na podlagi izstavljenega predračuna.

 

Kaj morate še vedeti?

S seboj prinesite udobno obutev in obleko.

Če se prijavljate kot godec, s seboj prinesite inštrument.

Godci, ki se prijavljate na godčevsko delavnico, na prijavnico zapišite, kateri instrument igrate.

Udeleženci delavnice Nadgradnja folklornih kostumov s seboj prinesite pečo, ki bi jo želeli nakolmati in fotografije svojih folklornih kostumov.

  • Delo bo potekalo v prostorih Osnovne šole Srečka Kosovela v Sežani, Kosovelova ulica 6.

 

DODATNE INFORMACIJE

 

 

 

 

Tjaša Ferenc Trampuš
samostojna strokovna svetovalka za folklorno dejavnost
T: (01) 2410 533
F: (01) 2410 536
E: tjasa.ferenc@jskd.si

     
 

 

 

 

Franci Cotman

strokovni sodelavec za alternativno in multimedijsko dejavnost
Tel: 01/ 2410 523
Faks: 01/ 2410 510
E-pošta: franci.cotman@jskd.si