FOLKLORNA DEJAVNOST - ZGODILO SE JE

 

 

     

 

25. 11. 2012, Cerkvenjak

PEVCI NAM POJEJO, GODCI PA
GODEJO 2012

V nedeljo se je v Cerkvenjaku odvijala državna prireditev Pevci na pojejo, godci pa godejo.

>> več informacij

     

 

 

27. - 29. 7. 2012, Beltinci  
PEVSKA DELAVNICA Kako peti po starem?

Tridnevna delavnica, ki sta jo vodili Vesna Sever – etnologinja in Adriana Gaberščik – vodja petja pri AFS France Marolt, obe odlični poznavalki ljudskega petja, je ponudila vrsto možnosti za praktično spoznavanje pevskega izročila ter učenja ljudskega petja. Usmerjena je bila v reševanje težav, s katerimi se pevske in folklorne skupine srečujejo pri poustvarjanju pevskega izročila. Na seminarju so spoznali dva načina učenja ljudskih pesmi, ki sta v današnjem času najbolj razširjena, dobre učinke pa prinašata predvsem takrat, ko upoštevamo oba hkrati. Gre za učenje na podlagi obstoječe literature (besedil, notnih in zvočnih zapisov …) in učenje na podlagi stika z živim izročilom (prepevanju v družbi z »naturščiki«). V soboto so se seminaristom pridružili Kapelski pubje, pevci iz Kapel pri Brežicah - pretežno mladi pevci, ki so delil svoje izkušnje s poustvarjanjem pevskega izročila.

>> več informacij

 

 

29. 8. 2012, Beltinci  
V BELTINCIH PODELILI TUDI NAJVIŠJA PRIZNANJA JSKD ZA FOLKLORNO DEJAVNOST
Maroltova plaketa v roke dr. Bojanu Knificu

V nedeljo, 29. 7. 2012 so bila na zaključni državni prireditvi folklornih skupin  podeljena tudi najvišja priznanja JSKD za folklorno dejavnost – Maroltova plaketa in 2 Maroltovi listini. Letošnji prejemnik najvišjega priznanja, Maroltove plakete je dr. Bojan Knific. Maroltove listini pa sta prejeli..

>> več informacij

 

 

29. 8. 2012, Beltinci  
LE PLESAT ME PELJI, 1. del

V nedeljo, 29. 7. 2012 je na odprtem odru Beltinskega parka potekal 1. del državnega srečanja odraslih folklornih skupin. V redni program sta strokovni spremljevalki sedmih regijskih srečanj odraslih folklornih skupin (Neva Trampuš in Nina Volk) izbrali sedem skupin, kot domačini so se predstavili soorganizatorji prireditve – KUD Beltinci, pridružili pa so se še gostje iz Porabja in Hrvaške.

>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_oblacilna_dediscina_kranj_2011

 

25. - 27. 3. 2011,  Kranj
SEMINAR O OBLAČILNI DEDIŠČINI
Aktivnosti, ki se nanašajo na obe razpisani temi hkrati, smo izvedli skupaj, posamezna predavanja oz. praktična dela pa so potekala ločeno.  Pri prvi temi (izdelovanje peč) smo vsem, ki so želeli peče izdelali na novo, pokazali, kakšne so bile peče v preteklosti, kako izdelovati nove peče (izbira materiala, vezenje …), kako so jih vezali na glave v različnih časih in krajih. Udeleženci tega dela seminarja so na njem prejeli blago za pečo in začeli z izdelovanjem.
Pri drugi temi (oblačenje v času pred poenoteno oblačilno modo) smo se z namenom izpostavljanja pomena starejših virov ukvarjali z vprašanji, kako oblikovati kostumsko podobo, ki bo pokazala način oblačenja kmečkega prebivalstva ob koncu 18. in v začetku 19. stoletja, tudi z vprašanji starejših različic »narodnih noš« ipd. Poznamo namreč zanimive vire o oblačenju Gorenjcev, Dolenjcev, Štajercev, Prekmurcev, Korošcev in drugih v 18. in 19. stoletju, a se ti redko odražajo v kostumiranju folklornih skupin.

Predavatelji: Ljuba Vrtovec Pribac, Tadeja Pance, Brane Demec, Alenka Pakiž, mag. Tatjana Dolžan Eržen, dr. Bojan Knific
Udeležba: 63  udeležencev
>> več informacij

 

FOLKLORA_PA_TA_VIZA_NI_PREC2012

 

24. 3. 2012, Ljubljana
PA TA VIŽA NI PREČ
V soboto, 24. 3. 2012 je v Antonovem domu v Ljubljani potekalo državno srečanje folklornih skupin v pevskih programih.  Prireditev Pa ta viža NI preč je strokovno spremljala dr. Mojca Kovačič, sodelavka Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU in izmed vseh sodelujočih izbrala dve nagrajenki:
1.državnega srečanja pevskih in godčevskih skupin, ki bo pod naslovom Pevci nam pojejo, godci pa godejo potekalo 24. novembra v Cerkvenjaku, se bo udeležila Folklorna skupina KUD Franc Ilec, Loka - Rošnja;
2.Kot najobetavnejša skupina je bila nagrajena Dekliška pevska skupina Akademske folklorne skupine France Marolt, Ljubljana.

>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_razvijanje_plesnosti_pri_odraslih_maribor2011

 

26. 11. 2011,  Ptuj

RAZVIJANJE PLESNOSTI PRI ODRASLIH

Vsi se zavedamo, da sposobnost plesanja človeku ni dana samo po sebi, ampak se jo je potrebno priučiti. Razvijanje plesnih sposobnosti je pomembno tako za plesalce sodobnega plesa in baletnike, kot tudi za člane folklornih skupin, ki poustvarjajo in v sodobnost prenašajo plesno izročilo. Eno je učenje že izkušenih folklornikov, ki imajo razvit občutek za ritem in težnost, drugo pa je učenje začetkov, najsi bo otrok ali odraslih, ki se z ljudskim plesom srečujejo na novo.
Letošnji seminar za razvoj plesnosti smo posvetili spoznavanju različnih načinov razvijanja plesnih sposobnosti v skupinah, kjer so vsi začetniki in v skupinah, kjer se začetniki pridružujejo izkušenejšim plesalcem.

Predavatelj:  Rastko Samec
>> več informacij


FOLKLORA_izobrazevanje_vodjoOtroskih_Ljubljana2011

 

26. 11. 2011,  Ptuj
PLESNO IZROČILO IN RAZVIJANJE PLESNOSTI OTROK


Letošnji seminar za razvoj plesnosti smo posvetili spoznavanju različnih načinov razvijanja plesnih sposobnosti, in sicer v prepletu s spoznavanjem nekaterih prvin otroškega izročila. Program je bil prilagojen razvijanju plesnosti otrok različnih starosti, poudarek pa je bil namenjen vključevanju plesnega izročila v redne programe vrtčevskega in osnovnošolskega izobraževanja.

Predavateljica:  mag. Metka Knific
>> več informacij


FOLKLORA_seminar_godcevstvo_na_slovenskem_harmionika_sentjernej 2011

 

19. 11. 2011, Šentjernej
GODČEVSTVO NA SLOVENSKEM: IGRANJE NA HARMONIKO

V folklornih skupinah največ godcev igra prav na harmoniko in precej manj na vsa druga glasbila, ki so bila nekdaj prisotna v ljudski glasbi na Slovenskem. Zato smo harmonikarjem dali tudi ustrezno mesto v okviru letošnjih izobraževanj. Ugotavljamo namreč, da mnogokrat prav ti ne znajo ustrezno poustvarjati plesnih viž, saj enoglasni notni zapisi ali pa po posluhu naučene viže nudijo le osnovo, ki jo je potrebno ustrezno interpretirati. Godci zaradi vpetosti v današnje glasbene prakse zanemarjajo žlahtnosti nekdanjih izvedb, seminar pa je pokazal, kako ljudska viža lahko zaživi v novi preobleki, a v takšni, ki upošteva nekdanje glasbene prakse.

Predavatelj:  Tomaž Rauch
>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_petje_ljudskih_pesmi_sentjernej 2011

 

19.11. 2011, Šentjernej
PETJE LJUDSKIH PESMI: ZVOČNOST SLOVENSKIH POKRAJIN – ZGLEDI VEČGLASJA S KOROŠKE

Ko govorimo o slovenskem pevskem izročilu radi rečemo, da ima vsaka vas svoj glas. A obstaja več od tega. Tudi vsak pevec ima svoj glas, ti pa so navadno združeni v različne sestave bodisi pevskih ali folklornih skupin, v katerih poustvarjajo slovensko pevsko izročilo.
Pri vsaki skupini pevcev bi našli posebnosti pevske govorice, hkrati pa tudi nekatere splošnosti, ki jih pogojuje družba in okolje, v katerem delujejo. Posebnosti je mogoče opaziti v nekdanjem in deloma še današnjem petju Rezijanov, Štajercev, Dolenjcev, Belokranjcev, Gorenjcev, Prekmurcev itd., tudi v petju Korošcev, ki smo ga tokrat podrobneje spoznali v teoretičnem in praktičnem delu. A spoznali nismo le petja, kakšno je bilo razširjeno na Koroškem, temveč smo v praktičnem delu iskali vzporednice v drugih pokrajinah na Slovenskem.

Predavatelja:  dr. Engelbert Logar, Katarina Šetinc
>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_godcevstvo_na_slovenskem_sentjernej 2011

 

19. 11. 2011, Šentjernej
GODČEVSTVO NA SLOVENSKEM: GODČEVSKI SESTAVI BREZ HARMONIKE

Na godčevskih delavnicah, ki jih pripravljamo ob vsakoletnem državnem srečanju pevskih in godčevskih skupin in nekoliko bolj intenzivne tovrstne delavnice v Beltincih so pokazale, da je godcem, ki ne igrajo na harmoniko, veliko bolj koristno, če se na delavnicah vključujejo v skupine, v katerih ni harmonike. Ne gre za to, da bi igranje v zasedbah brez harmonike morali nadaljevati tudi kasneje, gre pa za to, da jim to delo omogoča kakovostnejše spoznavanje možnosti poustvarjanja inštrumentalnoglasbenega izročila, ki obstajajo.  Na seminarju, ki smo ga zaključili z ogledom državnega srečanja pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž smo vsem prijavljenim ponudili možnost, da ob praktičnem igranju spoznavajo načine prirejanja ljudskih viž in preverjajo možnosti vključevanja različnih inštrumentov v godčevske sestave.

Predavatelj:  Adrijan Novak
>> več informacij


FOLKLORA_spletna_stran2011

 

15. 11. 2011,  Ljubljana
REVIJA FOLKLORNIK DOBILA SVOJO SPLETNO STRAN

Revija Folklornik je strokovna revija namenjena  vsem poustvarjalcem izročila – prvenstveno folklornim skupinam, pevcem ljudskih pesmi in godcem ljudskih, pa tudi vsem drugim, ki se ukvarjajo z dediščino (oblačilno, dediščino šeg in navad ipd). 
Avtorji clankov so strokovnjaki, ki se z dediscino ukvarjajo raziskovalno, svoje delo predstavljajo ljubitelji, ki pripravljajo posebne in omembe vredne projekte, pisanja pa se lotevajo tudi drugi, katerih delo se kakorkoli prepleta s folklorno dejavnostjo. Na leto izzide  ena obsežna številka. Ker so se ustvarjalci revije želeli približati svojim bralcem in uporabnikom tudi prek spletnih medijev, so pripravili tudi elektronsko obliko revije, ki v svojih arhivih nudi bralcem javno dostopne članke in reportaže  preteklih izdanih številk in najavlja aktualne vsbine, ki je še vedno v prodaji.

>> več informacij

 

FOLKLORA_godci_nam_godejo_sentjernej_2011

 

19. 11. 2011, Šentjernej
PEVCI NAM POJEJO, GODCI PA GODEJO 2011, državno srečanje pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž
Program državnega srečanja je pripravila muzikologinja Jasna Vidakovič, ki je na Radiu Slovenija vrsto let vodila redakcijo za ljudsko glasbo. Letos se je tako približno 250 skupin predstavilo na območnih srečanjih, 80 od teh jih je bilo izbranih na šest regijskih srečanj, 12 pa se jih je z dvema pesmima ali vižama predstavilo na sklepnem, državnem srečanju. Prireditev je sledila ideji poudarjanja pomena prenašanja pevskega izročila na mlade. S pomočjo spodbud in povsem konkretnih pomoči ljubiteljev ljudskega petja in godčevstva, kakršnega je še mogoče doživeti ob prepevanju neposrednih nosilcev izročila, se v zadnjem času med mladimi povečuje zanimanje zanj in lahko rečemo, da je zadnja leta na tem področju čutiti izrazit preporod. Pri tem ne gre za posnemanja Katalene, Jararaje in podobnih skupin, ki v pop izvedbah izrazito interpretirajo glasbeno izročilo, temveč za čim zvestejše sledenje nekdanjim načinom petja in godčevstva.  Odziv je bil izjemen, priznanje na državni ravni pa je nekaterim skupinam dalo zagon za nadaljnje delo.
>> več informacij

 

FOLKLORA_otrosk_folklorni_tabor2011

 

6. - 9. 10.  2011,  Planica
OTROŠKI FOLKLORNI TABOR

Tokrat so se na taboru posebej pozorno posvetili poustvarjanju šeg in izvedbi vrtenic. Otroci so bili tudi v preteklosti vključeni v šege koledarskega in življenjskega kroga, vendar so imeli v njih drugačno vlogo kot odrasli. Obstajale so tudi šege, ki brez otrok ne bi živele. V program smo vključili tudi predavanje o nekdanjem oblačenju, ki je nakazalo zmote in boljše poti kostumiranja otroških folklornih skupin.

Predavatelji:  Mojca Lepej, Nežko Lubej, Aleksandra Petrovič, Alenka Pakiž
Vodja godcev: Peter Vendramin in Andraž Trampuž
Udeležba: 91  udeležencev
>> več informacij

 

FOLKLORA_Le_plesat_me_pelji_Maribor_2011

 

1. 10. 2011, Maribor
LE PLESAT ME PELJI 2011, DRŽAVNO SREČANJE ODRASLIH FOLKLORNIH SKUPIN, 2. del
V redni program sta strokovna spremljevalca sedmih regijskih srečanj odraslih folklornih skupin (Brane Šmid in Neva Trampuš) izbrala sedem skupin, kot gostje pa so se prireditvi pridružili folklorniki iz Hrvaške. Skupine so se pretežno predstavile z novimi programi, v katerih so poustvarili slovensko plesno, glasbeno in drugo izročilo. Programi so bili pestri, izvedbena kakovost pa solidna in primerna državni ravni. Da je možno dosledno poustvarjanje plesnih zapisov, je dokazala Folklorna skupina Stična s predstavitvijo prekmurskih plesov, z izjemno doživetostjo in variantnostjo v izvedbi ter zanimivim prikazom iger se je predstavila Folklorna skupina Lipa iz Rečice, ustrezen preplet petja in igranja na tamburice je pokazala Folklorna skupina KUD Oton Župančič z Vinice, koledovanje je predstavila Folklorna skupina Rožmarin iz Dolene, suveren ples in ubrano koroško večglasje se je slišalo v izvedbi Folklorne skupine Židan parazol iz Ljubljene, zavidljiva izvedbena raven pa je stalnica Akademske folklorne skupine Študent iz Maribora in Folklorne skupine Kres iz Novega mesta. K prijetnemu vzdušju, ki se je razvilo v ne povsem polni Unionski dvorani, je svoje z izjemno izvedbo programa pridala še folklorna skupina s Hrvaške.

>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_folklorni_tabor_za_odrasle_maribor2011

 

30. 9. - 2. 10. 2011,  Maribor
FOLKLORNI TABOR ZA ODRASLE

Zaradi dobrih izkušenj iz preteklih let smo folklorni tabor za odrasle ponovno združili z 2. delom državnega srečanja odraslih folklornih skupin. Pripravili smo program, s katerim smo opozorili na nekatere nove poudarke delovanja odraslih folklornih skupin na Slovenskem, uvodno predavanje pa namenili uporabi zastav in drugih državnih simbolov v okviru prireditev folklornih skupin.
Tokrat smo se na taboru ukvarjali z vprašanji in možnostmi improvizacije pri poustvarjanju slovenskega plesnega izročila ter izpostavljanju boljših plesalcev/pevcev. Čim bolj enotno izvajanje plesov, kakršni so bili najdeni na terenu in zapisani, sicer ostaja ena od dobrih možnosti delovanja folklornih skupin, ne gre pa pozabiti, da obstajajo tudi drugi načini poustvarjanja plesnega izročila, ki pred enotnost izvedbe postavljajo druge kakovosti (plesalčevo osebnost, pestrost, izkoriščanje najboljših plesalčevih zmožnosti …).

Predavateljici:  Stanislav Jesenovec, Mirko Ramovš, Neva Trampuš, Katarina Šetinc in Brane Šmid
Vodje skupin: Nina Knaus, mag. Metka Knific, dr. Rebeka Kunej in Domen Pipan
Vodje godcev: Tomaž Rauch, Gregor Volk, Mile Trampuš, Ivan Najger, Klemen Dovč, Adrijan Novak in Viktor Vajngerl

>> več informacij


FOLKLORA_folklornik2011

 

8. 9. 2011
IZŠLA JE NOVA ŠTEVILKA STROKOVNE REVIJE Folklornik 6 GLAVNI IN ODGOVORNI UREDNIK:

Folklornik je vsako leto obsežnejši in vključuje več strokovnih prispevkov. Šesta številka obsega 210 strani in dve prilogi, ki imata 16 oz. 26 strani. V Strokovnih pretresih objavljamo dva prispevka sodelavk Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU s področja glasbenega izročila, sicer pa Folklornik prinaša ogromno gradiva, razmišljanj in vtisov z dogodkov, ki se odvijajo v okviru folklorne dejavnosti.
V iskanju ustreznih tem, namenjenih folklornikom, so se v letu 2011 v precejšnjem obsegu pojavili prispevki, ki pričajo o tem ali onem področju oblačilne kulture, tem pa smo dodali prispevek o pečah in prilogi, ki prinašata opise ter reprodukcije fotokopij in vzorcev peč, ki jih hrani Pokrajinski muzej v Mariboru; nedvomno pomemben pripomoček vsem, ki bi želeli izdelati replike peč iz 19. stoletja.

>> več informacij


FOLKLORA_Le_plesat_me_pelji_Beltinci_2011

 

31. 7. 2011, Beltinci
LE PLESAT ME PELJI 2011, DRŽAVNO SREČANJE ODRASLIH FOLKLORNIH SKUPIN, 1. DEL

V redni program prvega dela državnega srečanja odraslih folklornih skupin sta strokovna spremljevalca sedmih regijskih srečanj odraslih folklornih skupin (Brane Šmid in Neva Trampuš) izbrala šest skupin, ki so se predstavile z novimi programi, v katerih so poustvarili slovensko plesno, glasbeno in drugo izročilo. Programi so bili pestri, izvedbena kakovost pa solidna in primerna državni ravni.
>> več informacij

 

FOLKLORA_plesi_tancaj_igraj_2011

 

29. 7. 2011, Beltinci
PLEŠI, TANCAJ, IGRAJ 2011, DRŽAVNO SREČANJE FOLKLORNIH, PEVSKIH IN GODČEVSKIH SKUPIN MANJŠINSKIH ETNIČNIH SKUPNOSTI

Dejavnost folklornih, pevskih in godčevskih skupin manjšinskih etničnih skupnosti se na Slovenskem v zadnjih letih zelo intenzivno razvija. Zato smo tudi na Javnem skladu Republike Slovenije pred dvema letoma prvič na državno srečanje folklornih skupin povabili predstavnico manjšinske etnične skupnosti, v letu 2011 pa smo se namenili organizirati samostojno pregledno državno srečanje, program katerega je pripravila Vesna Bajić Stojiljković.
>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_godcevstvo_na_slovenskem2011

 

29.  - 31. 7. 2011,  Beltinci
GODČEVSKA DELAVNICA: ZVOČNI POSNETKI INŠTRUMENTALNOGLASBENEGA IZROČILA
Ljudskega plesa na odru brez ustrezne »žive« glasbene spremljave ne moremo kakovostno predstaviti in zato morajo folklorne skupine svojim godcem posvečati posebno pozornost. Podobno bi se morali poustvarjanja godčevskega izročila bolj resno lotevati posebne godčevske skupine, ki delujejo znotraj folklornih društev ali samostojno. Na različnih srečanjih pogosto opažamo, da vodje folklornih in godčevskih skupin godcem ponujajo premalo priložnosti, da bi se seznanili z našo glasbeno dediščino. Notno gradivo jim še zdaleč ne zadošča za ustrezno odrsko interpretacijo, saj predstavlja le osnovo, ki jo je potrebno nadgraditi.
Ta znanja je na ustrezen način ponudil pričujoči seminar, ki je bil razdeljen na dva dela. V krajšem teoretičnem delu je Tomaž Rauch ob predvajanju zvočnih posnetkov predstavil temeljne značilnosti godčevstva na Slovenskem (glasbila, načini igranja, inštrumentalni sestavi …), v praktičnem delu pa so se udeleženci, razdeljeni v manjše skupine, naučili nekaj plesnih viž in praktično spoznali možnosti prirejanja viž za več inštrumentov.

Predavatelj:  Tomaž Rauch
>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_pevska_delavnica2011

 

29.  31. 7. 2011,  Beltinci
PEVSKA DELAVNICA: PRIPOVEDNE PESMI V PEVSKIH IN FOLKLORNIH SKUPINAH
V sezoni 2011/2012 v okviru srečanj in izobraževanj na folklornem področju nekoliko več pozornosti kot navadno posvečamo poustvarjanju ljudskega petja. Predvidena je priprava posebnega srečanja na državni ravni, na katerem se bodo predstavile folklorne skupine le s pevskim programom, uvod v povečane aktivnosti na tem področju pa je predstavljal že ta seminar.
Delo je bilo usmerjeno v spoznavanje različnih načinov učenja petja ljudskih pesmi. Petkovemu uvodnemu predavanju je sledilo sobotno praktično delo. Udeleženci so bili razdeljeni v več skupin, v katerih so spoznavali načine učenja ljudskega petja.

Predavateljici:  Vesna Sever in Adriana Gaberščik (vključujoč pevke z Dobrave in Paridolske korenine)
>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_ob_ringaraja2011

 

28. 5. 2011, Laško
SEMINAR OB RINGARAJA 2011
Na seminarju smo se posvetili dvema temama: a) otrokom primerno predstavljanje pesemskega in plesnega izročila in b) pesemsko in plesno izročilo v otroških folklornih skupinah.  Udeleženci seminarja so delali v več skupinah. Mag. Metka Knific je predstavila ljudske pesmi, ki so po vsebini ali melodiji primerne otrokom, in jih nekaj tudi naučila. Saša Meglič je predstavila prilagajanje plesov odraslih otrokom in opozorila na boljše in slabše možnosti vključevanja rekvizitov v odrske postavitve. Simona Kralj je pretežen del programa namenila spoznavanju različnih otrokom primernih vaj za upevanje in razvijanje otroškega glasu, Mirko Ramovš pa je učil ljudske plese odraslih, ki so primerni za otroke. Mojca Lepej je skrbela za aktivno delo otrok.

Predavatelji: Mirko Ramovš, mag. Metka Knific, Simona Kralj, Saša Meglič, Mojca Lepej
Udeležba: 93 udeležencev
>> več informacij

 

FOLKLORA_Ringaraja_2011

 

28. 5. 2011,  Laško
Ringaraja 2011, državno srečanje otroških folklornih skupin

Program Ringaraja 2011 sta na podlagi ogledov sedmih regijskih srečanj, ki so v mesecu aprilu in maju potekali v Bohinju, Ribnici, Lendavi, Semiču, Cerkvenjaku, Rogaški slatini in Črnem Vrhu nad Idrijo, pripravili državni strokovni spremljevalki srečanj Petra Nograšek in Majda Nemanič. V sistemu selekcije je sodelovalo prek 200 otroških folklornih skupin iz Slovenije in zamejstva, ki so se območnih in regijskih srečanj udeležujejo s kratkimi 5 do 10 minut dolgimi programi.
Kakovost predstavljenih programov, ki jih je s povezovanjem otrok v smiselno zaokroženo celoto združil scenarij Petre Nograšek in Majde Nemanič, je bila na zavidljivi ravni, napredek pa opazen predvsem v tehnični izvedbi plesnih in glasbenih programov.

>> več informacij

 

 

26. 5. 2012, Šentjernej
RINGARAJA 2012

V soboto, 26. 5. 2012 se je v Kulturnem centru Primoža Trubarja v Šentjerneju predstavilo devet izbranih otroških folklornih skupin iz vse Slovenije. Program sta na podlagi ogledov sedmih regijskih srečanj, ki so v mesecu aprilu in maju potekali v Ljutomeru, Sori pri Medvodah, Mežici, Bohinjski Bistrici, Poljčanah in Mokronogu, pripravili državni strokovni spremljevalki srečanj Petra Nograšek in Majda Nemanič. V sistemu selekcije je sodelovalo prek 200 otroških folklornih skupin iz Slovenije in zamejstva, ki so se območnih in regijskih srečanj udeležujejo s kratkimi 5 do 10 minut dolgimi programi..

>> več informacij

 

 

26. 5. 2012, Šentjernej
SEMINAR OB RINGARAJA
Na letošnjem seminarju  smo posebno pozornost namenili  delu vrtčevskih in mlajših otroških folklornih skupin. V otroških in mladinskih folklornih skupinah se združujejo otroci zelo različnih starosti. Nekateri se v folklorno skupino vključijo že pri štirih letih, drugi kasneje, pri vseh pa je potrebno upoštevati psihofizične lastnosti, če želimo, da bo program, ki ga pripravljamo koristen otrokovemu razvoju in bo hkrati ustrezno interpretiral plesno izročilo. Na seminarju smo zato posebno pozornost posvetili vprašanju starosti otrok ter razvijanju njihovih plesnih in drugih sposobnosti, da bi lahko kakovostno poustvarjali otroško izročilo in ustrezno prisvajali tudi izročilo odraslih.

>> več informacij

 

FOLKLORA_izobrazevanje_vodjoodraslih_Ljubljana2011

 

Ljubljana,  20. 5. 2011
ZAČETNI SEMINAR ZA VODJE ODRASLIH FOLKLORNIH SKUPIN

Zaključil se je seminar za vodje odraslih folklornih skupin. Vsebina seminarja je bila deloma prenovljena. V progam učenja je bilo vključenih manj plesov, več pozornosti pa posvečene postavljanju plesov na oder in gledališkim prvinam v odrskih postavitvah.
Seminar so udeleženci zaključili s pisnim izpitom, na katerem so dokazovali poznavanje vsebin s štirih področij (plesno izročilo, glasbeno izročilo, oblačilna dediščina in kinetografija), in izdelavo seminarske naloge, v kateri so načrtovali novo odrsko postavitev za odraslo folklorno skupino ter ob tem opisali predvideno kostumsko podobo in glasbeno spremljavo.  Letos smo tistim, ki so želeli pridobiti naziv strokovni vodja odrasle folklorne skupine, namesto opisa nove odrske postavitve ponudili možnost, da naziv dosežejo z opravljeno terensko raziskavo na temo plesnega izročila, za kar se je odločilo kar sedem seminaristov, ki so z iskanji na terenih prišli do povsem konkretnih spoznanj in do gradiva, ki bo v letu 2011 ponujeno v širšo rabo.
Naziv strokovni vodja odrasle folklorne skupine je z uspešno zaključenim začetnim seminarjem pridobilo 33 udeležencev seminarja.
>> več informacij

 

FOLKLORA_izobrazevanje_vodjoOtroskih_Ljubljana2011

 

Ljubljana,  18. 5. 2011
ZAČETNI SEMINAR ZA VODJE OTROŠKIH FOLKLORNIH SKUPIN
Zaključil se je seminar za vodje otroških folklornih skupin, ki je potekal po ustaljenem konceptu, s tem da so bile nekatere vsebine spremenjene in prilagojene potrebam udeležencev. Tako smo v sezoni 2010/2011 prvič posebno pozornost posvetili delovanju otroških folklornih skupin v vrtcih in njim namenili posebna predavanja in praktično delo, potrebam skupin smo prilagodili tudi predavanja o kostumiranju in učenje plesov. Seminar so udeleženci zaključili s pisnim izpitom, na katerem so dokazovali poznavanje vsebin s štirih področij (plesno izročilo, glasbeno izročilo, oblačilna dediščina in otroško izročilo), in izdelavo seminarske naloge, v kateri so načrtovali novo odrsko postavitev za otroško folklorno skupino ter ob tem opisali predvideno kostumsko podobo in glasbeno spremljavo.  Naziv strokovni vodja otroška folklorne skupine je z uspešno zaključenim začetnim seminarjem pridobilo 56 udeležencev seminarja.

Predavatelji: mag. Metka Knific, dr. Bojan Knific, Mojca Kmetec, dr. Drago Kunej, dr. Rebeka Kunej, Nežka Lubej, Petra Nograšek, Tadeja Pance, Mirko Ramovš, Vasja Samec, Damjan Trbovc, mag. Janja Žagar.

>> več informacij

 

FOLKLORA_seminar_kinetografija_2011

 

18. 4. 2011, Ljubljana
KINETOGRAFIJA
Slovenski ljudski plesi, ki so objavljeni v knjigah Mirka Ramovša, pa tudi objave nekaterih drugih avtorjev, ki so raziskovali slovensko plesno izročilo, so v delih, s katerimi si pri svojem delu pomagajo tudi folklorniki, opisani besedno, veliki večini pa je dodan tudi znakovni zapis. Na Slovenskem je z lastnim znakovnim sistemom plese zapisovala Tončka Marolt, dr. Bruno Ravnikar pa je v rabo vpeljal mednarodno plesno pisavo – kinetografijo, katere poznavanje je za današnje vodje folklornih skupin brez dvoma nujno, če želijo ustvarjati nove programe ali pa če želijo v ustrezni podobi ohranjati stare.
Z namenom, da bi med folklorniki izboljšali poznavanje kinetografije – pisanje, predvsem pa branje objavljenih zapisov – smo vsem, ki so predavanja iz kinetografije že poslušali, ponudili, da se pridružijo začetnim seminaristom in se udeležijo njihovih predavanj.
VSEBINA: zapisovanje osnovnih položajev in gibov posameznih delov telesa s poudarkom na zapisih rok in nog,  branje preprostejših in bolj zahtevnih zapisov slovenskih ljudskih plesov.

>> več informacij


FOLKLORA_izobrazevanje_vodjoOtroskih_Ljubljana2011

 

28. - 30. 1. 2011,  Maribor
NADALJEVALNI SEMINAR ZA VODJE OTROŠKIH (IN ODRASLIH) FOLKLORNIH SKUPIN – LJUDSKI PLESI ŠTAJERSKE, 2. del (Ptujsko in Dravsko polje, zahodni del Haloz in zahodne Slovenske gorice)

Seminarje, ki so namenjeni temeljitemu spoznavanju plesnega izročila določenega območja, smo doslej pripravljali le za vodje odraslih folklornih skupin. Nanje so sicer lahko prihajali tudi vodje otroških folklornih skupin, vendar pa spoznavanje plesnega izročila njim ni bilo posebej prilagojeno. Zato smo se tokrat odločili, da razpišemo dva ločena seminarja, in sicer enega za izkušene vodje odraslih folklornih skupin, drugega pa vodjem otroških folklornih skupin in vodjem odraslih folklornih skupin, ki si izkušnje z vodenjem šele pridobivajo.  Kot seminarsko gradivo so udeleženci prejeli DVD z videoposnetki plesov, zapisanih na obravnavanem območju.

Predavatelji: Mirko Ramovš, Nežka Lubej, Peter Bezjak, Vasja Samec, dr. Bojan Knific in Liljana Brglez.
>> več informacij

 

FOLKLORA_izobrazevanje_vodjoodraslih_Ljubljana2011

 

28. - 30. 1. 2011,  Maribor
NADALJEVALNI SEMINAR ZA VODJE ODRASLIH FOLKLORNIH SKUPIN – LJUDSKI PLESI ŠTAJERSKE, 2. del (Ptujsko in Dravsko polje, zahodni del Haloz in zahodne Slovenske gorice)

Nadaljevalne seminarje pripravljamo z namenom, da vodjem folklornih skupin podrobneje predstavimo plesno izročilo določenega območja. Tokrat so bili obravnavani plesi, ki jih sicer v opisni obliki najdemo v knjigi Mirka Ramovša Polka je ukazana: Vzhodna Štajerska. V program smo poleg spoznavanja plesnega izročila vključili tudi krajše predavanje na temo oblačilne dediščine, v katerem smo opozorili na nove možnosti oblikovanja kostumskih podob folklornih skupin, ki poustvarjajo izročilo Štajerske. Sobotni večer je bil namenjen osvežitvi poznavanja kinetografije.
Kot seminarsko gradivo so udeleženci prejeli DVD z videoposnetki plesov, zapisanih na obravnavanem območju.

Predavatelji: Mirko Ramovš, Nežka Lubej, Peter Bezjak, Vasja Samec, dr. Bojan Knific in Liljana Brglez.
>> več informacij

 

     

FOLKLORA_seminar_rogaska_slatina_2011

 

15. - 16. 1.  2011,  Rogaška Slatina
POSVET S STROKOVNIMI SPREMLJEVALCI SREČANJ NA FOLKLORNEM PODROČJU
Posvet, ki je bil tokrat prvič dvodnevni, je izpolnil vsa pričakovanja. 15 ur posvetovanj in dinamičnega razpravljanja o tekoči problematiki vrednotenja programov otroških in odraslih folklornih skupin ter pevskih in godčevskih skupin je prineslo nove smernice in utrdilo nekatere usmeritve iz preteklih let. Obstoječ seznam strokovnih spremljevalcev smo prav na podlagi posveta razširili s petimi novimi imeni, sprejeli pa stališče, da bi tovrstni posveti morali tudi v prihodnje ostati dvodnevni.
VSEBINA: Obrazložitev sistema selekcije, Naloge strokovnih spremljevalcev, Plan srečanj 2011, Poudarki pri vrednotenju programov, Praktično vrednotenje programov