SEMINARJI in DELAVNICE SEZONA 2015/16

Naziv seminarja:

 

POLETNE GLEDALIŠKE IN LUTKOVNE DELAVNICE

     

Kraj izvedbe:

 

Koper

Termini:

 

 

4. -  9. julij 2016

 

Mentorji:

 

 

Matjaž Šmalc, Jelena Sitar, Igor Cvetko, Tony Cealy

 

Cena:

 

 

140,00 EUR (z DDV)

 

Rok prijave:
 

20. 6. 2016

 

Delavnice so namenjene mentorjem, režiserjem, igralcem in animatorjem otroških,  mladinskih in odraslih gledaliških in lutkovnih skupin. V majhnih skupinah skozi praktično individualno in skupinsko delo udeleženci pridobivajo in poglabljajo svoje znanje. Delavnice so namenjene tako popolnim začetnikom, kot tudi tistim, ki že imajo določeno gledališko znanje in bi ga želeli še dopolniti. Obseg delavnic je 40 ur.

 

 

      PROGRAM DELAVNIC:


      1) REŽIJA GLEDALIŠKE PREDSTAVE – KORAK PO KORAKU (mentor: Matjaž Šmalc)


      Delavnica bo predstavila gledališko režijo kot srce vsake predstave. Režiserja bomo obravnavali kot dirigenta, ki dirigira orkestru dramaturgov, scenografov, kostumografov, oblikovalcev svetlobe in - seveda - igralcev. Za izbrane prizore se bomo pogovorili o konceptu (in kaj sploh je koncept uprizoritve). Na različnih primerih (tekstih, prizorih) bomo ugotavljali razlike v pristopu režije različnih žanrov (komedija, drama, groteska...)

      Na delavnici bomo po korakih pregledali vse ustvarjalne faze režiserjevega ustvarjanja: izbiro teksta, pripravo koncepta, pripravo predloge koncepta predstave za gledališke sodelavce (scenografa, kostumografa, dramaturga, oblikovalca svetlobe, avtorja glasbe in igralce). S pomočjo izbranih odlomkov gledaliških iger bomo pogledali katere so pomembne smernice, ki jih mora pred začetkom študija pripraviti režiser, da se gledališka ekipa lahko pridruži umetniškemu razmišljanju.
      Posebno mesto v delavnici bo imelo delo z igralcem. Raziskovali bomo različne intervencije, ki igralcu pomagajo pri ustvarjanju vloge in vodenje igralca v njegovem ustvarjalnem procesu proti skupnemu cilju.  Obdelali bomo različne faze dela z igralcem: predpriprave in razčlemba, bralne, aranžirne in izdelovalne vaje

      Posvetili se bomo raziskavi režijskih konceptov,  različnih  žanrov in različnih pristopov dela z igralci. Te razlike bomo raziskovali s pomočjo enega gledališkega prizora, ki ga bomo predelali na različne načine in potem analizirali kako je prizor deloval znotraj enega koncepta ali žanra oz. kako je režiserjeva  intervencija spremenila prizor. Prizor bomo umestili v koncept celotne predstave in raziskali kakšne omejitve ali inspiracijo nam daje drugačen pristop pri postavitvi samo enega prizora.

       

      Matjaž Šmalc


      Matjaž Šmalc je diplomiral iz gledališke in radijske režije na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Prvih nekaj let je kot svobodni umetnik ustvarjal v različnih slovenskih gledališčih (Mestno gledališče Ljubljansko, SNG Nova Gorica, Cankarjev dom, Pozorište Dadov Beograd), od leta 2015 pa je zaposlen kot samostojni strokovni svetovalec za gledališko in lutkovno dejavnost na JSKD. Zadnjih deset let je posvetil predvsem gledališki pedagogiki odraslih (oblikovanje programov in izvajanje delavnic za gledališke ustvarjalce). Kor mentor in režiser veliko sodeluje z različnimi ljubiteljskimi gledališči.

       

2) KAMIŠIBAJ GLEDALIŠČE
(mentorja: Jelena Sitar in Igor Cvetko)


Kamišibaj gledališče je pripovedovanje ob slikah na malem odru. Prihaja z Japonske, kjer kami pomeni papir, šibaj pa gledališče. Izvajalec stoji ob malem lesenem odru,  na katerem v slikah teče zgodba, ki jo pripoveduje. Slike prikazujejo pomembne dogodke v zgodbi podobno kot pri stripu. Izvirnost in mojstrstvo risanja ter sugestivnost pripovedovanja potegneta gledalca globoko v vrtinec dogodkov. Kamišibaj  pri nas tako med izvajalci kot med gledalci postaja vse bolj popularna izrazna forma, ki se s pridom uporablja v pedagogiki in terapiji, poseben izziv pa predstavlja umetnikom, slovenskim likovnim in gledališkim ustvarjalcem. Na delavnici se bomo seznanili s specifikami  umetnosti kamišibaja  in jih praktično preizkusili. Posvetili se bomo  vsaki od umetnostnih panog, ki je vključena v kamišibaj predstavo in našli svojo lastno pot skozi predstavitev izbrane zgodbe.  Vsak izmed udeležencev bo izdelal svoj kamišibaj in ga predstavil na zaključni produkciji. Delavnica je primerna za gledališke, lutkovne in likovne ustvarjalce, pedagoge in terapevte ter druge zainteresirane.

 

Jelena Sitar


Jelena Sitar je diplomirala na AGRFT, smer dramaturgija. Nekdanja svetovalka za gledališko in lutkovno dejavnost pri ZKOS. Deluje kot samostojna kulturna delavka, predvsem kot režiserka ali avtorica. Ustvarila je že več kot 30 lutkovnih predstav. Je vodja lutkovne skupine ZAPIK (predstave: Mezinček, Prstne igre, Mojca Pokrajculja itd.) Hkrati je tudi dolgoletna mednarodno priznana mentorica, vodja delavnic in pedagoginja. V okviru sodelovanja s Skladom je delovala predvsem kot oblikovalka programov različnih medobmočnih in državnih lutkovnih srečanj ter kot predavateljica na delavnicah. Je predavateljica na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem, kjer pokriva predmete Lutkarstvo, Gledališče in lutke v razredu, Lutke, drama in mediji ter Osnove gledališke pedagogike.

 

Igor Cvetko


Igor Cvetko je glasbenik, muzikolog, lutkar in ilustrator. Po diplomi je nekaj let poučeval kemijo in glasbeno vzgojo, nakar se je 1982 zaposlil na Inštitutu za slovensko narodopisje ZRC SAZU, kjer je raziskoval je vokalno in inštrumentalno glasbeno tradicijo. Med letoma 1990 in 2000 je predaval etnomuzikologijo na Pedagoški fakulteti v Mariboru in Filozofski fakulteti v Ljubljani. Leta 1997 je skupaj z Jeleno Sitar ustanovil Gledališče Zapik, ki si je s svojo estetiko, minimalističnimi predstavami in interdisciplinarnim pristopom pridobil posebno mesto v slovenskem lutkarstvu ter prejel številne nagrade doma in v tujini. Aktivno je sodeloval pri pripravi Kurikula za vrtce Ministrstva za šolstvo in šport RS. Kot likovnik in glasbenik je od leta 1982 sodeloval s profesionalnimi gledališči doma in v tujini pri nastajanju 30 predstav. Leta 2001 je postal kustos za duhovno kulturo v Slovenskem etnografskem muzeju, kjer je skrbel za področja slovenskih ljudskih glasbil, mask in ljudskega verovanja. Od leta 2008 se je popolnoma posvetil lutkam v okviru Gledališča Zapik, predvsem prstnim lutkam in v zadnjih letih gledališču kamišibaj.


3) ZA VSE, KI RADI GOVORIJO NE! – DELAVNICA PROCESNE DRAME (mentor: Tony Cealy, Velika Britanija)

 

Mentorjevo oz. učiteljevo delo lahko otežijo nedostopni posamezniki, ki nikakor niso pripravljeni sodelovati pri procesu. Njihov »ne« otežuje delo v skupini, ker ruši ravnovesje med voditeljem in udeleženci.

Delavnica gledališke pedagogike je namenjena učiteljem, vodjem skupin in delavnic, ki iščejo nove inovativne ideje in motivacijske pristope za delo z na videz težavnimi posamezniki ali skupinami.
Na delavnici se bomo spoznali s procesno dramo* in njenimi zakonitostmi, ter z različnimi motivacijskimi metodami in metodami za oblikovanje skupine. Spoznali bomo nove vaje, igre in strategije za oblikovanje skupine, ki bodo pritegnili tudi »upornike«. Raziskovali bomo svoje prednosti in slabosti kot vodje skupine ter kako se lahko z razumevanjem svojih potencialov in omejitev bolje pripravimo na delo v skupini. Delavnica je osnovana na primerih dobrih in uspešnih praks, ki posameznika na vznemirljiv način izzovejo in ga nagovorijo.

*Procesna drama ali drama v nastajanju podira mejo med izvajalcem in gledalcem in s tem daje udeležencem možnost, da kreirajo in raziskujejo svoj imaginarni svet, analizirajo probleme in jih transformirajo v gledališki prizor, v katerem sami aktivno sodelujejo. Preko igranja in soočenja z različnimi vlogami dobijo udeleženci (otroci, dijaki, tudi odrasli… ) izkušnjo določenega problema iz različnih zornih kotov. Metoda gledališke pedagogike se lahko uporablja kot vzgojni proces (npr. kot obdelovanje določene teme pri pouku), lahko pa kot raziskava (gledališkega) materiala, ki ga v nadaljnjem procesu nadgradimo v gledališko predstavo.

Za udeležbo na delavnici je potrebno osnovno znanje angleškega jezika.

 

Tony Cealy


Tony Cealy kot igralec, trener in moderator že več kot 17 let dela z najrazličnejšimi ciljnimi skupinami na lokalni, regionalni, nacionalni ravni ter vse bolj na mednarodni ravni. Pri delu izhaja iz tradicije gledališča zatiranih, kreativno uporablja raznolike metode drame in gledališča, s skupinami oblikuje delavnice, projekte in učne programe. Najpogosteje deluje na področjih skupnostne umetnosti, duševnega zdravja, kazenskega prava, deluje pa tudi v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi, izobraževalnimi ustanovami in programi socialnih storitev. Tony Cealy redno obiskuje Slovenijo že sedem let. Vsako jesen izvaja delavnice za študente socialne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Ljubljani in mentorsko dela z različnimi dramskimi skupinami kot so skupina Odpisani pri društvu Kralji ulice ali gledališka skupina pri društvu Projekt Človek. Sodeloval je na kongresu socialne pedagogike ter letos na seminarju Free your body/make dialog.

 

POTEK IN TRAJANJE IZOBRAŽEVANJA


Delavnice bodo potekale vsak dan, od ponedeljka do petka, od 10. in 13. ure ter od 15. do 17. ure. Zaključek delavnic bo v soboto, 9. julija, v dopoldanskem terminu z javno predstavitvijo – produkcijo delavnic.

Delavnice bodo potekale vzporedno, vpisati je mogoče le eno delavnico.

 

ROK PRIJAVE, CENA IN PLAČILO


Prijavite se lahko na e-prijavnici na spodnji povezavi:

 

prijavnica

 


Rok prijave je 20. junij 2016


Cena delavnice: 140,00 EUR (DDV vključen)


Po prijavi Vam bomo poslali predračun. Prijava je potrjena po plačanem predračunu.

Že vplačano kotizacijo vrnemo le ob predložitvi zdravniškega potrdila. Opozarjamo vas, da si s predhodnim plačilom zagotovite udeležbo na delavnicah. Posamezna delavnica se izvede, če je na delavnico prijavljenih vsaj deset (10) udeležencev. Kotizacija mora biti poravnana še pred začetkom delavnic, sicer udeležba ni mogoča.


BIVANJE


Bivanje si udeleženci zagotovijo sami. Priporočamo Hostel Museum, Muzejski trg 6, 6000 Koper, rezervacije na hostel.museum@gmail.com, 041 504 466.

 

KAJ MORATE ŠE VEDETI?


Ker delavnice potekajo istočasno, je udeležba možna le na eni sami delavnici!
Prijavi obvezno priložite kratek opis vaših dosedanjih gledaliških izkušenj!
V primeru premajhnega števila prijav lahko organizator odpove izvedbo delavnice.
V skladu S 16. oz. 19. členom Pravilnika o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v nazive se program izobraževanja ovrednoti z 1,5 točke, v skladu z 2. točko razdelka c) 20. člena omenjenega pravilnika pa s 3 točkami.

 

 

 

DODATNE INFORMACIJE

 

 

 

 

Matjaž Šmalc

strokovni svetovalec za gledališko in lutkovno dejavnost
Tel: 01/ 2410 511
Faks: 01/ 2410 510
E- pošta: matjaz.smalc@jskd.si

     

 

 

gledališke delavnice

 

prijava