GLEDALIŠČE IN LUTKE

 

 

Delavnice

 

Poletne gledališke delavnice
Koper, 4.- 9. julij 2011

Delavnice so namenjene mentorjem otroških in mladinskih gledališč ter režiserjem in igralcem ljubiteljskih gledaliških skupin. V majhnih skupinah skozi praktično individualno in skupinsko delo udeleženci pridobivajo in poglabljajo svoje znanje. Delavnice so namenjene tako tistim, ki so popolni začetniki, kot tistim, ki že imajo določeno gledališko znanje in bi let-tega želeli dopolniti. Obseg delavnic je 40 ur.

Program delavnic

1) UPORABNA MOČ GLEDALIŠČA (Veronika Gaber Korbar)

Delavnica bo predstavila osnove metode Drama v vzgoji in izobraževanju (DIE – Drama in Education). Pri tej metodi predstava ni nujno glavni cilj, temveč sredstvo, katerega namen je učencem in dijakom omogočiti ustvarjalni proces pridobivanja novih znanj, reševanja problemov, razvijanja domišljije in komunikacijskih sposobnosti, upoštevanja mišljenja drugih, pridobivanja samozavesti, ter pozornega poslušanja. Ta metoda je dobrodošla pri pripravi gledališke predstave kot tudi pri podajanju šolske snovi, vodenje razrednih ur in medpredmetno povezovanje, saj zagotavlja osebni interes in aktivno vpletenost učenca oz. dijaka med učno uro.
Delavnica je primerna za gledališke pedagoge, učitelje razrednega in predmetnega pouka, profesorje tujega jezika, šolske knjižničarje, razrednike, ki želijo raziskovati in pri svojem delu uporabljati različne ustvarjalne tehnike kot sredstvo za izboljšanje medosebne komunikacije in sodelovanja. Za udeležbo na delavnici ne potrebujete nobenega predhodnega znanja ali izkušenj s področja gledališke pedagogike.
Udeleženci delavnice bodo spoznali osnove metode Drama v izobraževanju, spoznali bodo različne dramske tehnike, ki jih bodo lahko uporabili pri delu v razredu in/ali delu v gledališki skupini.
Delavnica bo vsebovala preproste vaje z točno določenimi navodili (vaje za koncentracijo, razvijanje kreativnosti in domišljije, … ), ki jih mentorji Drame v izobraževanju uporabljamo v uvodu v program. Predstavljene bodo dramske tehnike s katerimi so običajno sestavljeni programi Drama v izobraževanju ter dva različna programa Drame v izobraževanju.

O mentorici: Veronika Gaber Korbar se že več kot petnajst let ukvarja z uporabo gledališke dejavnosti v vzgoji in izobraževanju. Pri svojem delu se je srečevala z različnimi metodami gledališke pedagogike na številnih seminarjih, tečajih usposabljanja in konferencah doma in v tujini. Strokovne podlage, ki jih je prejela na izobraževanjih pod vodstvom izkušenih mentorjev iz Madžarske (Adam Cziboly, Anita Patonay, Gabor Giombolai, Viktor Bori, Melinda Milak), Češke (Radka Svobodova, Petra Rychetca) , Anglije (Patrice Baldwin, Allan Owens, Andy Kempe), Avstralije (Brad Haseman), Nemčije (Christel Hoffmann), Grčije (Argyro Skista), Rusije (Alice Ivanova) in Kanade (Larry Swartz) so ji dali teoretična znanja za delo po metodi Drama v vzgoji in izobraževanju. Teoretična znanja je združila z dolgoletnimi praktičnimi izkušnjami, ki jih ima pri delu z različnimi skupinami otrok in mladostnikov.

2) REŽIJA GLEDALIŠKE PREDSTAVE (Predrag Stojmenović, Srbija)

Delavnica bo predstavila gledališko režijo kot srce vsake predstave. Režiserja bomo obravnavali kot dirigenta, ki dirigira orkestru dramaturgov, scenografov, kostumografov, oblikovalcev svetlobe in - seveda - igralcev. Za izbrane prizore se bomo pogovorili o konceptu (in kaj sploh je koncept uprizoritve). Na različnih primerih (tekstih, prizorih) bomo ugotavljali razlike v pristopu režije različnih žanrov (komedija, drama, groteska...)
Največ časa bomo posvetili delu z igralcem - kako voditi igralca, da pri tem čim manj posegamo v njegovo ustvarjalno svobodo in kako dajati jasna in efektivna navodila. Obdelali bomo različne faze dela z igralcem: predpriprave in razčlemba, bralne, aranžirne in izdelovalne vaje.
Posvetili se bomo tudi režijskim etudam ter preizkusili osnovna izrazna sredstva praktične režije ter razliko v sporočilnosti pri njihovi modifikaciji: mizanscena, ritem, premor, mešanje žanrov, ipd. Razlike bomo ponazorili z različno režijsko obravnavo in pristopom istih prizorov, ker se bomo sprehodili od t.i. »igralskih« predstav, kje je roka režiserja praktično nevidna (čeprav toliko bolj potrebna) pa vse do povsem »režijskih« predstav, kjer sporočilo temelji na močnem režijskem konceptu.

Delavnica bo potekala v srbskem in slovenskem jeziku in je primerna tudi za tiste, ki ne razumejo srbskega jezika.

Predrag Stojmenović je diplomiral iz gledališke režije na Fakulteti dramskih umetnosti v Beogradu in je eden izmed najvidnejših režiserjev mlajše generacije v Srbiji. Je umetniški vodja gledališča Dadov Beograd ter predava gledališko igro in režijo na Akademiji umetnosti v Beogradu. Je avtor številnih antologijskih gledaliških predstav. Posebno pozornost namenja vzgoji mladega igralca. Kot mentor sodeluje v številnih delavnicah in seminarjih v Srbiji in tujini, tudi v Sloveniji.
 

Rok prijave: ponedeljek 27. junij 2011

Kotizacija celotedenske delavnice:
prijave do 27. maja 2011 – 130,00 EUR (DDV vključen)
prijave do 27. junija 2011 – 140,00 EUR (DDV vključen)

Bivanje si udeleženci organizirajo sami.
Priporočamo Hostel Museum, Muzejski trg 6, 6000 Koper, rezervacije na hostel.museum@gmail.com, 041 504 466. Cena: NZ=20 EUR/osebo. Pri rezervaciji navedite, da gre za udeležbo na gledaliških delavnicah v okviru JSKD (v izogib podvojenih rezervacij).

Splošni pogoji:
Informacije in prijave za delavnice: JSKD, Štefanova 5, 1000 Ljubljana, tel. 01 2410 511 ali 2410 523, faks: 01 2410 510, e-mail: franci.cotman@jskd.si, kontaktni osebi: Matjaž Šmalc in Franci Cotman

Plačilo kotizacije:
Plačila sprejemamo do zaključka prijavnega roka:
- v gotovini na sedežu JSKD v Ljubljani, Štefanova 5, vsak delavnik od 9. do 14. ure (Franci Cotman).
- za udeležence izven Ljubljane: po prejemu prijavnice vam bomo poslali račun (in položnico),
  ki ga morate poravnati do začetka delavnic.
- že vplačano kotizacijo vrnemo le ob predložitvi zdravniškega potrdila.
- če je plačnik kotizacije ustanova mora le-ta obvezno potrditi vašo prijavnico s podpisom  
  odgovorne osebe in žigom.
- opozarjamo vas, da si s predhodnim plačilom zagotovite udeležbo na delavnicah.
- posamezna delavnica se izvede, če je na delavnico prijavljenih vsaj deset (10) udeležencev.

Organizator si pridržuje pravico do sprememb programa in razporeda udeležencev po skupinah, če bi bila mesta pri izbranem mentorju že zapolnjena.


 

Dodatne informacije in prijave

 

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti
Štefanova 5, 1000 Ljubljana

 

Matjaž Šmalc,
strokovni svetovalec za gledališko in lutkovno dejavnost
Tel: 01/ 2410 511
Faks: 01/ 2410 510
E- pošta: matjaz.smalc@jskd.si

 

Franci Cotman,
strokovni sodelavec za alternativno in multimedijsko dejavnost
Tel: 01/ 2410 523
Faks: 01/ 2410 510
E-pošta: franci.cotman@jskd.si

 

 

Prijavnica

 

Prijavnica