Gostje

Otroška folklorna skupina OŠ Šentjernej,

vodja skupine Maja Sintič Miklavž
Šentjernej, Slovenija/Slovenia

Otroška folklorna skupina (OFS) Šentjernej deluje v tej sestavi štiri leta, najprej pa so bili dejavni v sklopu krožka Otroške ljudske rajalne igre. Zaradi velikega zanimanja za to dejavnost se je oblikovala OFS. V njej so otroci, stari od 10 do 13 let. Folklornike druži veselje do poustvarjanja otroškega ljudskega izročila, predvsem ljudske pesmi.

V teh letih delovanja smo pripravili kar nekaj odrskih postavitev in se z njimi predstavili na območnih, regijskih in trikrat tudi na državnem srečanju OFS, Ringaraja. Spomladi lani so nas povabili v Antonov dom na Viču, kjer smo se z ljudsko pesmijo kot edina otroška folklorna skupina v Sloveniji predstavili na prireditvi Pa ta viža ni preč. Nastopamo na šolskih in zunajšolskih prireditvah ter se povezujemo z različnimi društvi in posamezniki v kraju, ki ohranjajo ljubezen do ljudskega izročila.

Spored:
1)Rad bi videl, rad bi vedel (ljudska, po zapisu s Tolstega vrha pod Gorjanci)
2)Stoji, stoji, tam klošter lep (pripovedna s Tolstega vrha pod Gorjanci)
3)Gospod je poslal po medveda (naraščajoča s Tolstega vrha pod Gorjanci)

 

Murnovi Godci,

vodja skupine Miha Zupanc
Podblica, Slovenija


Murnovi godci so priložnostna/projektna skupina približno 10 godcev, prihajajo pa iz Podblice in nekaj sosednjih vasi. Vsi igrajo več instrumentov, so potomci starejših godcev in so oz. še vedno igrajo na svatbah. Skupina je bila ustanovljena jeseni 2012, da bi nadaljevala in poustvarjala lokalno godčevsko izročilo iz svoje Selške doline na Gorenjskem. Predstavljajo se z različnimi zasedbami predvsem starih restavriranih instrumentov (razne harmonike, klarineti, krilovka, trobenta, bariton, tuba, kontrabas, violina, citre, orglice, kitara).

Spored:
1.) Micica mazurka
2.) Ceprle
3.) Pom pom polka 

Volk folk
Ilirska Bistrica, Slovenija

Skupina Volk folk iz Ilirske Bistrice nadaljuje družinsko godčevsko in pevsko tradicijo s tega konca Slovenije, posebej iz vasi Velika Bukovica, od koder rod izvira. Zemljepisno se tam stikata Notranjska in Primorska, v glasbi pa se srečujejo in prepletajo sredozemski in alpski vplivi. Način njihovega glasbenega izvajanja sega od zvestega upoštevanja izročilu do svobodnejših predelav z avtorskimi posegi. Nina igra oprekelj (brano) in tržaško diatonično harmoniko (plonarco), brat Gregor violino (škant), oče Romeo pa kontrabas (bas). Vsi trije tudi zapojejo.

Spored:
1)Valcer in polka
2)Ena ptička priletela
3)Vrbiška polka

Akademska folklorna skupina KUD Študent

umetniški vodja Vasja Samec
Maribor, Slovenija/Slovenia



Akademska folklorna skupina je bila ustanovljena leta 1964 kot del Kulturno umetniškega društva Študent in velja za začetnico organiziranega kulturnega delovanja študentov v Mariboru. Danes je ene največjih in najboljših folklornih skupin v Sloveniji. Pod njenim imenom danes nastopa skoraj 100 mladih plesalcev, pevcev in glasbenikov. Za kvalitetno delo je pridobila več priznanj, tudi Zlato plaketo Zveze kulturnih organizacij Maribor in Zlato Maroltovo plaketo za folklorno dejavnost. Nastopi mariborskih folklornikov  z vrhunsko izvedenim programom, ki zajema več kot 30 plesnih koreografij vseh slovenskih pokrajin, odmevajo in navdušujejo občinstvo po Evropi, enako pa je bilo tudi v Izraelu, ZDA, Kanadi, Macau, Avstraliji, Mehiki, Venezueli, Peruju, Rusiji in na Japonskem. Pomembnost AFS Študent pa je tudi v tem, da je leta 1989 v Mariboru ustanovila mednarodni Folklorni festival Folkart, iz katerega se je razvil svetovno znani festival Lent.

Spored
1.) Plesi iz Prekmurja
2.) Štajerski plesi na Florjanovo
3.) Plesi s cokli

email: info.maribor@jskd.si, tel: +386 (1) 24 10 506 / + 386 (1) 24 10 525