KONCERTI NAGRAJENK DRŽAVNEGA TEKMOVANJA ZVOK MOJIH ROK 2022
BELE NOČI | DE VITA NÄTTERNA
Med domovino in domom – razlike in podobnosti v naravi in človeku
Kristina Bogataj, dirigentka
Komorni zbor DEKOR
RADOVLJICA, Radovljiška graščina, Baročna dvorana
sreda, 18. oktobra 2023 ob 19.30 uri,
LJUBLJANA, Akademija za glasbo, Dvorana Julija Betetta
sobota, 21. oktobra 2023 ob 19.00 uri.
BELE NOČI | DE VITA NÄTTERNA
Med domovino in domom – razlike in podobnosti v naravi in človeku
Nagradna koncerta nagrajenke tekmovanja Zvok mojih rok 2022
Kristina Bogataj, dirigentka
Komorni zbor DEKOR
RADOVLJICA, Radovljiška graščina, Baročna dvorana
sreda, 18. oktobra 2023 ob 19.30 uri,
LJUBLJANA, Akademija za glasbo, Dvorana Julija Betetta
sobota, 21. oktobra 2023 ob 19.00 uri.
Vstop prost.
Nagradni koncert je omogočil Komorni zbor DEKOR.
O koncertu
Tokratna dirigentka KZ DEKOR Kristina Bogataj, drugonagrajena na zadnjem državnem tekmovanju za slovenske zborovodje Zvok mojih rok, z izborom slovenskih in finskih zborovskih del, naslovljenim Bele noči, ustvarja večplastno svojevrstno sožitje med finskim in slovenskim, povezuje nasprotja: letni časi, romantično in sodobno skladateljstvo, tujina in domovina, selitev in udomačevanje, veselje do življenja in minevanje, umetno in ljudsko. Koncert bo poleg primerjanja zvočnosti in skladateljskih odlik izbranih zborovskih skladb tako različnih dežel, oddaljenosti in zanimivosti jezikov ponudil možnost vživeti se v skladbe in podoživeti njihovo vsebinsko rdečo nit. Poslušalca bo ponesel na kolo letnih časov, da bo občutil dolgo, trpko finsko zimo (Komulainen), vznemirjenje prihajajoče slovenske zelene pomladi (Lebič), toplega melanholičnega poletja v deželi tisočerih jezer (Damström) in radodarne domače jeseni s slutnjo konca, smrti (Kastelec). Kolo naravnega cikla ga bo pognalo na pot, v odhod, smelo in upajoče proti svetlobi (Rautavaara), prignalo pa za kruhom v v dim odeta mesta, sanjajoč domače loge (Srebotnjak). V novem domu bo miril dušo in iskal svoj zatrti glas (Iljas) ter tuje okolje počasi spoznaval in se v njem udomačeval (Whittall), želeč si, da bi novice o tragedijah dnevnih delovnih migrantov (Mäntyjärvi), kot je sam, srečnež samo poslušal v poročilih. V glasbi bo, na svoj način, našel pomirjujočo vez med toliko nasprotji, razlikami, med »trenutnim domom in večno domovino«. Program tako iz na prvi pogled osebnega prehaja v občečloveškega in vedno aktualnega – uglasbuje življenjski krog človeka-selivca in večnega iskalca, ki hrepeni, da mu vsakršno tuje (vsaj malo) postane domače, da se temna noč s svojimi strahovi in zastrtimi upanji (vsaj malo) razjasni.
O tekmovanju Zvok mojih rok 2022
Tekmovanje dirigentov je dobilo ime po Mateju Hubadu, slovenskem zborovodji in ustanovitelju Glasbene matice Ljubljana ter njene glasbene šole, predhodnice zdajšnjega Konservatorija in Akademije za glasbo v Ljubljani. Svoje zborovodsko znanje je pred tremi demonstratorskimi zbori (Komornim zborom Orfej iz Ljutomera, Dekliškim pevskim zborom Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani in Akademskim pevskim zborom Maribor) pokazalo 9 mladih slovenskih zborovodij, starih do 35 let, ki jih je izbral umetniški svet prireditve. Pokazali so svoje sposobnosti dela z zborom: dirigentsko tehniko, tehniko vodenja vaje in komunikacije z zborom ter interpretacije skladb. Tekmovanje je ocenjevala petčlanska mednarodna žirija.
Organizacija tekmovanja: Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti in Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani.
O dirigentki
Kristina Bogataj
je kot dijakinja Gimnazije Kranj stopila v stik z raznoliko in bogato slovensko zborovsko sceno. Postala je članica več slovenskih zborov, z najpomembnejšimi izkušnjami v ženskem pevskem zboru Carmen manet iz njenega rodnega Kranja.
Od jeseni 2015 živi in ustvarja večinoma na Finskem. Prvi magisterij je zaključila na Akademiji za glasbo v Ljubljani (2017), z zborovskim koncertom, nagrajenim s študentsko Prešernovo nagrado (mentor prof. Marko Vatovec). Na akademiji Sibelius v Helsinkih je zaključila magisterij iz zborovskega dirigiranja (2021). V svoji sorazmerno kratki dirigentski karieri je pripravila operne zbore za neodvisne produkcije in sodelovala s številnimi zbori v Sloveniji, na Finskem in drugod. Trenutno sodeluje z zbori EMO Ensemble (2019 -), Tapiolan kuoro (2021 -), Naiskuoro RiiNa (2021 -) in njeno lastno vokalno skupino Lyckokatter (2018 -).
Kristina sledi navdihu za svoje ustvarjanje tudi prek sodelovanj s kolegi z različnih umetniških področij. Kot organistka, čembalistka in pevka nadaljuje s študijem bassa continua, sodelovala je tudi na MuTeFest-u (Festival Oddelka za glasbeno tehnologijo, akademija Sibelius 2019). Njene koncerte redno spremljajo dizajni slovenskih ustvarjalcev (Ana Belčič, Uršula Špela Kralj itd.). Svojo pedagoško pot pa nadaljuje kot svetovalka za učne načrte in učiteljica glasbe za najmlajše v International school of Music Finland (2017–) in multikulturnem centru Caisa (2022–) v Helsinkih.