PRIDRUŽITE SE NAŠI
   FACEBOOK SKUPINI

        

   OBIŠČITE NAŠ YT-KANAL

        

 

prijava na e-novice

 

Naši zbori

 

Naši zbori

 

Naši zbori

OSREDNJA SLOVENSKA ZBOROVSKA REVIJA NAŠI ZBORI NA SPLETU

 

   SPLETNA STRAN FESTIVALA
   EUROPA CANTAT 2021
   LJUBLJANA

 

 

   KATALOGI

 

GLASBA VOKALNA GLASBA / NAŠA PESEM 2014

Žirija

 

Nastope zborov in skupin ocenjuje petčlanska žirija, sestavljena iz treh domačih in dveh tujih članov.


Marko Vatovec, predsednik

 

 

 

 

 

 

 

 

Marko Vatovec

je po končanem študiju zborovodstva in glasbenega pouka na pedagoški akademiji v Ljubljani na akademiji za glasbo v Ljubljani pod mentorstvom dr. Mirka Cudermana končal študij glasbene pedagogike. Za tem je nadaljeval študij dirigiranja in uspešno diplomiral v razredu Antona Nanuta ter se strokovno izpopolnjeval pri različnih predavateljih v tujini.
Svojo dirigentsko pot je začel z dirigiranjem srednješolskim zborom v Kopru in Ljubljani in z njimi dosegal lepe uspehe na nacionalnih tekmovanjih.
Prvo redno službo je dobil kot dirigent asistent pri Slovenskem komornem zboru. Kmalu za tem so ga povabili z akademije za glasbo v Ljubljani in mu ponudili mesto asistenta stažista. Tam še zdaj deluje kot izredni profesor za zborovsko dirigiranje in zborovsko petje.
Dirigiral in vodil je različne ansamble, bil eden ustanoviteljev srednješolskega zbora Veter, vodil je Obalni oktet, sodeloval z vokalno skupino Ecce, zborom Vox Europae, Slovenskim komornim zborom, vodil je Obalni komorni in simfonični orkester. Je član različnih tekmovalnih žirij, predavatelj na nacionalnih in mednarodnih simpozijih. V svojem dolgoletnem umetniškem delovanju je krstno izvedel in bil pobudnik za nastanek vrste slovenskih zborovskih in vokalno–instrumentalnih del.

   

Javier Busto, član

 

 

 

 

 

 

Javier Busto

se je rodil leta 1949 v obmorskem mestecu Hondarribia v Baskiji v Španiji. Njegova prva poklicna izbira ni bila glasba, saj je na eni najstarejših španskih univerz, univerzi v Valladoidu, najprej diplomiral iz medicine. V svet zborovske glasbe ga je vpeljal Erwin List, prvi zbor pod njegovim vodstvom pa je bil zbor Ederki v Valladoidu. Prevzel ga je leta 1971 in vodil do leta 1976. Leta 1978 je ustanovil zbor Eskifaia v rojstnem Hondarribiu in ga vodil vse do leta 1994. Čez leto dni je ustanovil in do leta 2007 vodil zbor Kanta Cantemus Korua. Busto je mednarodno uveljavljen kot skladatelj in avtor številnih priredb baskovskih ljudskih pesmi, njegova dela pa so objavljena v Baskiji in Franciji, Nemčiji, na Japonskem, v ZDA, Združenem kraljestvu/Angliji in na Švedskem. Kot žirant se udeležuje številnih skladateljskih ter zborovskih tekmovanj v Evropi in po svetu, je tudi gostujoči dirigent po Evropi, v Argentini, Kanadi, na Japonskem, v Koreji, Tajvanu, ZDA in Venezueli. Leta 1996 so ga povabili na IV. svetovni simpozij o zborovski glasbi v Sydney, leta 1999 pa je v domačem kraju prejel zlati znak/zlato odlikovanje mesta Hondarribia.

   

Tone Bianca Sparre Dahl, članica

 

 

 

 

 

 

 

 

Tone Bianca Sparre Dahl

je želela postati učiteljica petja in pianistka, pozneje pa se je posvetila zborovodstvu. Leta 1991 je končala magistrski študij iz zborovskega dirigiranja na Norveški državni akademiji za glasbo. Zdaj je tam gostujoča profesorica in predava pri istem predmetu. Vodi tudi komorni zbor Schola Cantorum ter pogosto gostuje v tujini kot predavateljica za zbore in zborovske dirigente. Schola Cantorum velja za enega najimenitnejših komornih zborov na Norveškem, še posebno pa je znan po svoji zmožnosti komuniciranja z občinstvom. Zbor je leta 2005 poleg treh prvih nagrad osvojil veliko nagrado na mednarodnem zborovskem tekmovanju v Tolosi, leta 2007 pa so na prestižnem radijskem tekmovanju Let the Peoples Sing (Naj narodi pojo) prejeli pokal srebrne vrtnice. Pod vodstvom Sparre Dahlove so na turnejah gostovali po svetu in izdali vrsto zgoščenk, nazadnje lani Hymn to the Virgin (Hvalnica Devici) in se z njo potegovali za nagrado grammy, odziv strokovne javnosti nanjo pa je bil odličen. Leta 2002 je napisala knjigo za zborovodje Korkunst o petju, zborovski pedagogiki in komunikaciji z naslovom The Choir – leading, singing, communicating (Zbor – vodenje, petje, komuniciranje). Prevedli so jo tudi v švedski in angleški jezik.

   

Helena Fojkar Zupančič, članica

 

 

 

 

Helena Fojkar Zupančič

v zborovodstvu združuje eno najidealnejših kombinacij: solopevsko in glasbeno–pedagoško znanje. Njeno poznavanje glasu in izbran pristop do pevcev dokazujeta izpiljena vokalna tehnika in zelo kultiviran zvok zborov, ki jih vodi: Dekliški zbor sv. Stanislava in Zbor sv. Nikolaja Litija.
Z obema zboroma je posnela več zgoščenk in na različnih tekmovanjih dosegla prva mesta in prejela številne posebne nagrade. Med vsemi uspehi je najdragocenejša absolutna zmaga z Dekliškim zborom sv. Stanislava na Evroradijskem tekmovanju Naj narodi pojo/Let the Peoples sing v Oslu 2009.
V letih 2004, 2007, 2008 in 2009 je vodila Slovenski otroški zbor. Od leta 2009 snema in koncertira s Komornim zborom RTV Slovenija.
V interpretacijah Helene Fojkar Zupančič lahko doživljamo »zgovornost« glasbe–tisto, ki je bila na začetku ob združitvi glasbe z besedo in na katero številni zborovodje tako radi pozabljajo.

   

Danica Pirečnik, članica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danica Pirečnik

glasbena pedagoginja in zborovodkinja, je diplomirala na ljubljanski Akademiji za glasbo. Leta 1978 je prevzela vodenje dekliškega zbora Gimnazije Velenje in ga leta 1987 razširila v mešani mladinski pevski zbor. Prve pomembne zborovske uspehe je dosegala prav z omenjenima zboroma na nacionalnih tekmovanjih, v širšem evropskem prostoru in v Kanadi. Že od nastanka (1999) vodi v Velenju Šaleški akademski pevski zbor. Med številnimi pomembnimi dosežki so ji poleg zlatih plaket na slovenskih zborovskih tekmovanjih in prvih mestih ter zlatih priznanjih v tujini najbolj pri srcu leta 1998 osvojeni grand prix na mednarodnem zborovskem tekmovanju KATHAUMIXW v Kanadi, leta 2009 osvojeni grand prix na zborovskem tekmovanju v Varni in leta 2010 finalni nastop na tekmovanju za veliko nagrado Evrope prav tako v Varni (zadnja dva s Šaleškim APZ). S svojimi zbori je izvedla tudi vrsto slovenskih zborovskih novitet. Za prispevek k razvoju slovenskega zborovstva in oblikovanja zborovske kulture je leta 1996 prejela državno priznanje Gallusovo plaketo, v Velenju pa Napotnikovo plaketo za izjemne dosežke v kulturi. Dejavna je tudi kot članica strokovnih žirij na slovenskih zborovskih revijah in tekmovanjih. Po mnenju strokovne kritike so njene vrline, ki odlikujejo njene prepričljive in pretanjene zborovske interpretacije, muzikalnost, strokovni pristop, glasbeni okus in sugestivna moč.

   

 

Dodatne informacije

 

 

 

Mihela JAGODIC

samostojna strokovna svetovalka za vokalno glasbo
T: (01) 2410 525
F: (01) 2410 536
E: mihela.jagodic@jskd.si

 

 

 

 

 

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in območna izpostava Maribor


Mestna občina Maribor

 

Zveza kulturnih društev Maribor
Zveza kulturnih društev Slovenije

 

 

NAŠA PESEM 2012