PLES

 

 

Prireditve

 

 

 

 

OPUS 1 - PLESNA MINIATURA 2010 / SHORT DANCE PIECE 2010
Celje, 12. junij 2010

 


PRAVILNIK

 

 

A - SPLOŠNI POGOJI


1. Sodelujejo lahko plesalci rojeni med leti 1986 in 2001 v treh starostnih skupinah:

A (rojeni 1998-2001),

B (rojeni 1994- 1997) in

C (rojeni 1986-1993 let)

 

in sicer v treh kategorijah:

avtorski soloples (izvajalec je hkrati avtor oz. koreograf svojega plesa);

koreografija za enega plesalca;

koreografija za dva plesalca.

Ustvarjalec plesa (koreograf oz. avtor zamisli in vodja procesa) je en sam in se tudi podpiše kot ustvarjalec plesa; v svoji koreografiji lahko pleše, ali pa tudi ne razen v avtorskem plesu, kjer vedno tudi pleše. Če je delo skupinsko, morata biti pod formulacijo "ustvarjanje in ples" navedena oba sodelujoča, vendar si v primeru, da je delo nagrajeno, nagrado delita po lastnem dogovoru.

 


2. Dolžina plesov:

največ 2 minuti v skupini A,

največ 2,5 minut v skupini B in

največ 3,5 minut v skupini C.


3. Starost: starostne skupine A, B in C veljajo za avtorje-koreografe in za plesalce. Vendar lahko koreograf - če to želi, v svoji koreografiji uporabi tudi plesalce iz drugih starostnih skupin, a le v razponu od 9 do 24 let.

 


4. Vsaka plesna skupina (društvo, šola, studio, center) lahko sodeluje z največ šestimi koreografijami - v posamezni izbrani starostni skupini. Vsak posameznik lahko sodeluje z največ dvema miniaturama, vendar ne z obema v isti kategoriji (npr. samo en avtorski ples in samo ena koreografija - za enega, za dva, ali skupinska).

 


5. Vsi prijavljeni se morajo z izdelanimi plesi (koreografija, izvedba, glasba, kostum...) udeležiti izbora, na katerem strokovna žirija izbere finaliste. Izbori so trije in sicer ločeni za vsako starostno skupino. Na izboru nastopajo plesalci po določenem vrstnem redu, ki ga prejmejo skupaj z ostalimi navodili najkasneje teden dni prej. Na izboru se miniature odpleše pred strokovno žirijo, povabljenimi gledalci in prijavljenimi plesalci iz skupin.

 

Izbori potekajo anonimno. V mesecu dni po izboru vse prijavljene miniature prejmejo pisno oceno. Izbrani do končne prireditve v Celju ne smejo zamenjati plesalcev ali
spremeniti teme, naslova plesa, zamisli, glasbe, kostumov, rekvizitov in koreografije.

 


6. Na končni prireditvi je luč in prazna scena enotna za vse - brez posebnih učinkov, ozadij in scenografije, razen rekvizitov ali preproste opreme, ki si jo udeleženci priskrbijo sami. Velikost odra je 7 m (širina) x 9 m (globina). Glasba naj bo na zgoščenki (CD) in sicer za vsako miniaturo posebej. Tehnično neustrezni posnetki bodo izločeni.

 


7. Na dan tekmovanja je za udeležence organizirana vaja (generalka) po natančnem razporedu. Na vaji je prisotna tudi žirija, vendar le informativno.

 


8. V primeru poškodbe, bolezni in podobnega, je treba organizatorju utemeljeno odpoved udeležbe poslati čim prej pisno, po elektronski pošti ali po faksu.

 


9. Organizator ni odgovoren za škodo, ki bi nastala med prireditvijo (izgubljeni ali ukradeni predmeti, ipd.).

 


10. Organizator ne prevzema odgovornosti za morebitne poškodbe nastopajočih.

 


11. Snemanje in fotografiranje ni dovoljeno brez poprejšnjega dogovora z organizatorjem.

 

 

12. Udeleženci sami krijejo stroške prevoza in bivanja.

 

 

B - PRIJAVE

1. Pravilno izpolnjena prijavnica mora prispeti po pošti do razpisanega roka, sicer udeležba ni mogoča.

 


2. Po izteku prijavnega roka mora prijavljenec na osnovi prejete položnice v 8 dneh nakazati prijavnino 30 EUR za posamezno miniaturo, sicer prijavljena miniatura na izboru ne bo mogla sodelovati.

 


3. Odklonjeni bodo tudi tisti, ki bodo pomanjkljivo izpolnili prijavnice in ne bodo priložili obveznega kratkega koncepta miniature.

 


C - ŽIRIJA


1. Žirijo sestavljajo trije priznani plesni strokovnjaki. Eden izmed njih je izbran za predsednika žirije. Člani žirije si skupaj na izboru ogledajo vse prijavljene miniature in pripravijo izbor finalistov. Žirija je prisotna na generalki, nagrajence pa izbira na
končni prireditvi. Odločitve žirije so nepreklicne in so objavljene ob koncu prireditve. Organizator si pridržuje pravico, da v primeru bolezni, zadržanosti ali kakšnega drugega opravičljivega razloga spremeni sestavo žirije.

 


2. Žirija med tekmovalci izbira najboljšo miniaturo v celoti, najboljšo idejo in najboljšo plesno izvedbo v vsaki starostni skupini posebej. Po končani prireditvi ima komisija 15 minut časa za posvet, da določi nagrajence. Nagrajenci potem javno prejmejo nagrade. Vsi nagrajenci so avtomatično uvrščeni na mednarodno tekmovanje naslednjega dne, žirija pa lahko izbere še tri miniature iz vsake starostne skupine za udeležbo na mednarodnem tekmovanju.

 


3. Če žirija na generalki ugotovi, da se nekateri tekmovalci niso držali predpisane teme ali kako drugače odstopajo od določil, jim izjemoma lahko dovoli nastop, vendar izven konkurence, kar pomeni, da ne bodo ocenjeni in uvrščeni.

 


4. Na mednarodnem tekmovanju je žirija mednarodna in jo sestavljajo trije novi člani in kvečjemu en član žirije je lahko hkrati v žiriji na državnem in mednarodnem tekmovanju.

 

 

 

D - NAGRADE


1. Nagrade za najboljšo miniaturo, najboljšo idejo in najboljšo plesno izvedbo v posamezni starostni skupini (A, B in C).


2. Nagrade na državnem nivoju so v obliki kritja šolnin za plesne šole, seminarje in delavnice v tekoči sezoni (Plesni izziv Ljubljana, Zimska plesna šola Maribor - oboje v organizaciji JSKD, Plesno poletje v organizaciji Plesnega centra Terpsihora Šempeter pri Novi Gorici in OI Nova Gorica, Fronta sodobnega plesa v Murski Soboti) in sicer v vrednosti: za najboljšo miniaturo v višini 100 €; za najboljšo idejo in najboljšo plesno izvedbo v višini 50 EUR. Nagrade v obliki udeležb je treba izrabiti do konca aprila naslednjega leta.

 


3. Nagrade na mednarodnem tekmovanju so denarne in so podeljene za:

najboljšo miniaturo (skup. A: 200 EUR; skup. B: 400 EUR; skup. C: 800 EUR);

najboljšo idejo in najboljšo plesno izvedbo (skup. A: 100 EUR; skup. B: 200 EUR; skup. C: 400 EUR).

 

4. Organizator razglasi nagrajence in podeli nagrade po koncu tekmovalnega dela.

 


5. Vsak udeleženec dobi spominsko diplomo.

 

 

Prireditev pripravlja in vodi JSKD in OI JSKD Celje. Člane odbora izbere organizator. Organizacijski odbor načrtuje in oblikuje koncept prireditve, izbira žirijo in skrbi za izvedbo prireditve.

 

V primeru prenizkega števila prijav na mednarodno tekmovanje, si organizator pridržuje pravico do odpovedi mednarodnega dela tekmovanja oz. do združitve državnega in mednarodnega dela v eno prireditev, ki bo v tem primeru v soboto 12. junija 2010 ob 18. uri. Posledično lahko pride tudi do spremembe višine denarnih nagrad.