GLASBA /INSTRUMENTALNA GLASBA

 

35. TEKMOVANJE SLOVENSKIH GODB
koncertna težavnostna stopnja

in

5. TEKMOVANJE MLADINSKIH GODB

23. in 24. maj 2015, Dvorana Union v Mariboru

 

KONCERTNA TEŽAVNOSTNA STOPNJA

 

Pihalni orkester KUD Pošta Maribor

Pihalni orkester KUD Pošta Maribor je bil ustanovljen leta 1931. Danes je to okoli 90-članski amaterski orkester, ki je z raznovrstnim repertoarjem usmerjen predvsem h koncertni glasbi in simfoničnemu zvoku. Pogosto sodeluje tudi z uglednimi glasbenimi gosti, tako solisti kot tudi dirigenti, ki še dodatno bogatijo njegovo umetniško delovanje in mariborsko glasbeno sceno.
Je  eden vidnejših tovrstnih orkestrov v Sloveniji, ki je mesto Maribor uspešno predstavil v svetu. Tako je že gostoval po republikah bivše Jugoslavije, v Avstriji, Češki, Slovaški, Nemčiji, Danski, Švedski, Nizozemski, Luksemburgu, Belgiji, Madžarski, Italiji, Rusiji, Španiji in Angliji.  Beleži vrsto pomembnih mednarodnih priznanj in odličnih uvrstitev na tekmovanjih. Orkester nastopa v koncertni skupini že od leta 1991.
Umetniški vodja in dirigent je Ervin Hartman, ki ga uspešno vodi že od leta 1967.

Dirigent: Ervin Hartman
Predsednik: Ivan Jurišič

Milko Lazar: BIL JE MOŽ OD FOHA

Oliver Waespi: DIVERTIMENTO
- Prelude
- Meditation
- Procession
- Hoedown

H. Owen Reed: LA FIESTA MEXICANA
- Prelude and Aztec Dance
- Carnival

 

Kulturno društvo Papirniški pihalni orkester Vevče

Papirniški pihalni orkester Vevče velja za enega najboljših amaterskih pihalnih orkestrov v Sloveniji. Dodatno težo mu daje njegova dolgoletna tradicija, saj godbeniki muzicirajo že 115 let. V tem času so se udeležili številnih domačih in tujih tekmovanj, tuje dežele pa so obiskali na številnih gostovanjih. Orkester je v zadnjih letih uspel kot osrednji dogodek vsakoletnega ustvarjanja uveljaviti tradicionalni božično-novoletni koncert v Cankarjevem domu v Ljubljani. Skupaj z zanimivimi glasbenimi in igralskimi gosti poskuša premikati meje klasične »godbeniške« glasbe, a svojih korenin nikakor ne prikriva. Vsako leto nastopa še na okoli 35 različnih prireditvah v Ljubljani in Sloveniji – na promenadnih koncertih, paradah, otvoritvah, budnicah in prireditvah, kot je to tekmovanje. Vodi ga Aljoša Deferri.

Dirigent: Aljoša Deferri
Predsednik: Gregor Koritnik

Frank Ticheli: SHENANDOAH

Milko Lazar: BIL JE MOŽ OD FOHA

Oliver Waespi: DIVERTIMENTO
- Prelude
- Meditation
- Procession
- Hoedown

Franco Cesarini: MEXICAN PICTURES
- El Butaquito
- Romance Mejiicano
- Bailaviejo
- La Charreada

 

Kulturno društvo Godba slovenskih železnic

Godbo slovenskih železnic so ustanovili  v Zidanem Mostu leta 1902 preprosti delavci – železničarji. Simbol železnice »krilato kolo« je dalo krila tudi Železničarski godbi, da je postala znana po vsej Sloveniji in tudi preko njenih meja. Pred šestnajstimi leti so pod vodstvom dirigenta Francija Lipovška svojo kakovost začeli dokazovati na številnih tekmovanjih  Zveze slovenskih godb in tudi na mednarodnih tekmovanjih. Za največji uspeh štejejo osvojeno zlato plaketo v najzahtevnejši kategoriji na Mednarodnem tekmovanju v Velenju 2010 ter gostovanji v ZDA in Kanadi.
Lahko se pohvalijo z najstarejšim aktivnim članom 92-letnim Rudolfom Glavačem, ki je dejaven že osemdeset let.
Godbenike povezujejo ljubezen do glasbe, pripadnost železnici ter iskreno prijateljstvo. To pa je tudi razlog za uspešno delovanje edine od nekdaj številnih železničarskih godb v Sloveniji.

Dirigent: Franc Lipovšek
Predsednik: Albert Pavlič

Thomas Doss: MONTANA FANFARE

Milko Lazar: BIL JE MOŽ OD FOHA

Oliver Waespi: DIVERTIMENTO
- Prelude
- Meditation
- Procession
- Hoedown

Mario Bürki: HANNIBAL

 

KUD Delavska godba Trbovlje

Delavska godba Trbovlje je prvi večji tekmovalni uspeh dosegla na republiškem tekmovanju pihalnih orkestrov leta 1949, kjer si je izborila pravico nastopa na zvezni reviji v Beogradu in tam osvojila prvo mesto. Godba se je odlepila od igranja koračnic in pričela izvajati modernejše in zahtevnejše skladbe. Uspehi so se vrstili in vrh dosegli leta 1974 na svetovnem prvenstvu pihalnih orkestrov v Kerkradeju na Nizozemskem z osvojitvijo prve nagrade in zlate medalje ter s podelitvijo priznanja ameriške ambasade kot najboljšemu tujemu ansamblu. Visoko kakovostno raven so trboveljski godbeniki potrdili z večkratno ponovno osvojitvijo prvih mest na različnih tekmovanjih doma in v tujini. Godbo so vedno vodili dirigenti z veliko znanja in pripadnosti godbi, iz katere so izhajali. Po Antonu Hudarinu, prof. Mihaelu Gunzku in prof. Alojzu Zupanu je leta 2007 vodenje prevzel prof. Jože Kotar, dolgoletni član godbe, redni profesor za klarinet na ljubljanski Akademiji za glasbo in solo klarinetist v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija. Kljub zaostreni gospodarski situaciji in pomanjkanju finančnih sredstev se je godba v zadnjih letih uspešno pomladila, tudi na prej deficitarnih inštrumentih, to pa je zagotovilo, da bo tudi naprej lahko dobro in uspešno delala.

Dirigent: Jože Kotar
Predsednik: Mihael Gornik

Edward Elgar, prir. Alfred Reed: NIMROD

Milko Lazar: BIL JE MOŽ OD FOHA

Oliver Waespi: DIVERTIMENTO
- Prelude
- Meditation
- Procession
- Hoedown

Paul Hindemith: SYMPHONY IN Bb FOR BAND
- Moderately Fast, with Vigor
- Andantino grazioso
- Fugue


KD Godba Domžale

Godba Domžale ima svoj godbeni dom, zgrajen leta 1929, ki je ob otvoritvi predstavljal prvi godbeni dom na ozemlju takratne Jugoslavije. Godba Domžale je najstarejše domžalsko kulturno društvo s 65 aktivnimi člani, na dirigentskem mestu pa je od leta 2006 Damjan Tomažin. V letu 2014 je praznovala 130-letnico. Člani so pripravili razstavo, izdali jubilejni časopis, novo zgoščenko z gosti in delno prenovili uniforme. Izvedli so tudi tridnevni slavnostni program: akademijo, koncert v polnem Letnem gledališču Studenec in povorko po domžalskih ulicah. V zadnjem obdobju je opaziti predvsem kvalitetno rast, ki se odraža v dosežkih na različnih tekmovanjih. Veliko energije posvetijo vajam korakanja, tako Godba Domžale obvladuje šovprogram (izvajanje likov oz. figuralike ob igranju) in je postala privlačna za različne mažoretne skupine.

Dirigent: Damjan Tomažin
Predsednik: Matej Primožič

Gustav Holst, prir. Johan de Meij: JUPITER HYMN

Milko Lazar: BIL JE MOŽ OD FOHA

Oliver Waespi: DIVERTIMENTO
- Prelude
- Meditation
- Procession
- Hoedown

Philip Sparke: A SAVANNAH SYMPHONY – SYMPHONY NO. 2
- Yamacraw bluff
- The cotton gin
- A city born and reborn

 

KD Godba Cerknica

Godba Cerknica je bila ustanovljena leta 1924. Pred 2. svetovno vojno je bila ena boljših godb v takratni Dravski banovini. Njena kakovostna rast se je ponovno začela konec 70-ih let prejšnjega stoletja z vzgojo mladih godbenikov in ponovnim začetkom tekmovalnih nastopov leta 1975 na tekmovanju takratnega Združenja pihalnih orkestrov Slovenije na 3. težavnostni stopnji. Na tekmovanjih je od najboljšega orkestra na 3. težavnostni stopnji leta 1988 napredovala na 1. težavnostno stopnjo leta 2005 v Desklah, ko je dosegla zlato plaketo s pohvalo in pridobila možnost nastopanja na koncertni stopnji. Velik uspeh je dosegla tudi na mednarodnem tekmovanju leta 1998 v Veszpremu na Madžarskem, kjer je v kategoriji A2 osvojila absolutno 1. mesto.
Največji uspeh je zlata pohvala s plaketo, ki so jo godbeniki osvojili na Mednarodnem tekmovanju pihalnih orkestrov v koncertnem igranju "Slovenija 2010" v Velenju oktobra 2010, dirigent Mitja Dragolič pa je prejel priznanje za najboljšega dirigenta. Krona kakovostne ravni pa je zlata plaketa, osvojena na 32. tekmovanju slovenskih godb na koncertni težavnostni stopnji maja 2012 v Laškem.
Doslej je godba izdala avdiokaseto in štiri zgoščenke. Tradicionalni so novoletni koncerti, ki jih godba pripravlja že od leta 1974, in samostojne prireditve ter skupni koncerti z drugimi godbami.
Društvo je v marcu 2007 sprejelo nove temelje za nadaljnje delo, ki jih je začelo uresničevati s projektom Godbene šole, ki z vzgoja in izobraževanjem mladih godbenic in godbenikov zagotavlja stalen dotok članov v orkester.

Dirigent: Mitja Dragolič
Predsednica: Alenika Žnidaršič

Jacob de Haan: AMMERLAND

Milko Lazar: BIL JE MOŽ OD FOHA

Oliver Waespi: DIVERTIMENTO
- Prelude
- Meditation
- Procession
- Hoedown

Johan de Meij: EXTREME BEETHOVEN

 

Pihalni orkester Zarja Šoštanj

PO Zarja Šoštanj šteje več kot 100 članov, aktivnih je nekaj manj. Godba je bila ustanovljena leta 1915 na pobudo delavcev in takratnih lastnikov Tovarne usnja Šoštanj. Vse do leta 1991 je delovala z imenom Delavska godba Tovarne usnja Zarja Šoštanj. Zaradi stečaja tovarne se je spremenilo tudi ime orkestra, ki je nepogrešljiv na prireditvah v domačem okolju, vse več pa tudi gostuje po Sloveniji in v  Hrvaški, Avstriji … Orkester je ponosen na dosežke s tekmovanj, saj se ponaša z najvišjimi domačimi in mednarodnimi odličji. Posnel je tudi zgoščenko in dva videospota. V orkestru zelo dobro skrbijo za podmladek, saj se mu vsako leto priključi do 10 mladih, šolanih glasbenikov in glasbenic.
V zadnjih letih v času počitnic v Šoštanju pripravijo enotedenski tabor, kjer se mladi poleg intenzivnih vaj tudi družijo in s  tem krepijo prijateljstvo in pripadnost orkestru.

Dirigent: Miran Šumečnik
Predsednik: Srečko Potočnik

Edward Elgar, prir. Alfred Reed: NIMROD

Milko Lazar: BIL JE MOŽ OD FOHA

Oliver Waespi: DIVERTIMENTO
- Prelude
- Meditation
- Procession
- Hoedown

Bert Appermont: EGMONT
- The Wedding
- Filips and Egmont
- Fato prudentia minor
- United against Spain

 

KD Pihalni orkester Slovenj Gradec

KD Pihalni orkester Slovenj Gradec je naslednik Mestne godbe Slovenj Gradec, ki je bila ustanovljena leta 1934. Med vojno godba ni delovala, leta 1947 pa je s pomočjo Tovarne meril ter njenih delavcev ponovno zaživela in od takrat naprej deluje neprekinjeno.
Godba se je z leti tako kadrovsko kot strokovno krepila. V osemdesetih letih je spremenila ime v  Pihalni orkester Slovenj Gradec in tako se imenuje še danes.
Orkester se je po letu 1980 intenzivneje pričel vključevati v širša dogajanja – revije, srečanja in tekmovanja. Pod taktirko različnih dirigentov je bil vse uspešnejši, največji napredek pa je dosegel pod umetniškim vodenjem Petra Valtla, ki ga vodi še danes.
Orkester deluje na območju Občine Slovenj Gradec, je pa tudi stalni udeleženec raznih revij in srečanj v regiji, pa tudi širše, tudi v tujini, predvsem v mestih, ki so pobratena z mestom Slovenj Gradec – glasnikom miru.

Dirigent: Peter Valtl
Predsednik: Rudolf Franc Verovnik

Tom De Haes: AMITY AND SWEETNESS

Milko Lazar: BIL JE MOŽ OD FOHA

Oliver Waespi: DIVERTIMENTO
- Prelude
- Meditation
- Procession
- Hoedown

Jose Alberto Pina: THE BERMUDA TRIANGLE
- The Triangle, the legend
- Bermuda, The Island of eternal love, Cadencia
- Finale

 

MLADINSKE GODBE

Pihalni orkester Glasbene šole Slovenska Bistrica

Pihalni orkester Glasbene šole Slovenska Bistrica deluje že od leta 1996. V teh letih je nastopal na številnih odrih doma in v tujini. Sodeluje na raznih občinskih prireditvah in na revijah pihalnih orkestrov glasbenih šol. V okviru šole je nepogrešljiv na tradicionalnem božično – novoletnem koncertu, vsako šolsko leto pa zaključi s koncertom.

Dirigent: Jernej Senegačnik, ml.
Ravnateljica: Radmila Bikić Magdić

Drago Lorbek: KORENJAKI

Philip Sparke: A HUNTINGDON CELEBRATION

G.Ballard, S. Garret, B. Gordy, H. Rams, R. Temperton, prir.  Johnnie Vinson: THE KING OF POP

 

Pihalni orkester Glasbene šole Gornja Radgona

Pihalni orkester je pričel z delovanjem v šolskem letu 2005/06, prvotno je bilo vanj vključenih 20 učencev. Deluje v skladu s predmetnikom in z namenom, da uvaja učence v orkestralno igro, obenem pa skrbi za podmladek v pihalnih orkestrih šolskega okoliša.
Uspešno nastopa na revijah pihalnih orkestrov glasbenih šol Slovenije in na območni reviji pihalnih orkestrov upravne enote Gornja Radgona. Vsako leto pa izvede božično-novoletni koncert in zaključni koncert v mesecu maju ter nastopa za potrebe občin ustanoviteljic. Aprila 2012  se je prvič predstavil na državnem tekmovanju mladinskih pihalnih orkestrov v Ljubljani in prejel zlato plaketo. Zlato plaketo s posebno pohvalo je prejel tudi lani, leta 2013 pa je na mednarodnem tekmovanju Flicorno D’Oro v Italiji prejel drugo nagrado.

 

Dirigent:  Rok Volk
Ravnatelj: Tomaž Polak

Ramin Djawadi, prir. Frank Bernaerts: GAME OF THRONES

Victor Lopez: FIELDS OF KENT

Thomas Doss: A LITTLE SUITE OF HORROR
- Friday the 13th
- Wurdalak

 

Brkinska godba 2000 »Tamali«

Da bi v orkestru lahko igrali tudi mladi glasbeniki, je bil oktobra leta 2011 ustanovljen orkester »Tamali«, ki deluje pod okriljem Brkinske godbe 2000. Odziv otrok in staršev je bil takoj navdušujoč, saj so mladi godbeniki resno poprijeli za delo, pridno vadili in že po treh vajah nastopali pred občinstvom. To je bilo decembra 2011 na Miklavževem koncertu Brkinske godbe 2000. V letu 2013 je orkester na 3. tekmovanju mladinskih godb do 14 let, ki je potekalo v Žalcu, prejel zlato plaketo s posebno pohvalo. Njegov zagon se nadaljuje in trenutno je v njem 24 otrok, ki se med sabo radi družijo in dodatno izobražujejo.

Dirigent: Tomaž Škamperle
Predsednik: Marko Filipovič

Maurice Ravel, prir. Frank Erickson: PAVANE FOR A DEAD PRINCESS

Flavio Bar: SUITE DEGLI OROLOGI
-Grandfather Clock
-Carillon
-Big Ben

Jan Van der Roost: ORION

 

Pihalni orkester Glasbene šole Ljubljana Moste-Polje

Zgodba o pihalnem orkestru predstavlja eno izmed najlepših zgodb te šole, ker volje, želje in veselja do igranja nikoli ne zmanjka. Vaje, priprave ter koncerti so vsako leto pogostejši, orkester, ki se nenehno razvija, pa se danes lahko pohvali s široko paleto skladb domačih in tujih skladateljev. V dialogu dirigenta in mladih glasbenikov se prepletajo včasih lirične in romantične, včasih pa zelo temperamentne ter žive melodije in harmonije, ki pritegnejo pozornost vsakega poslušalca. Orkester redno sodeluje na številnih javnih nastopih  ter  na  tekmovanjih in revijah za pihalne orkestre.

Dirigent: Mladen Jakšić
Ravnateljica: Mojca Tratar

Ted Huggens: PAVANE IN BLUE

Robert W. Smith: ENCANTO

David Shaffer: SOARING

 

Mladinski pihalni orkester Glasbene šole Radovljica

Mladinski pihalni orkester Glasbene šole Radovljica je bil ustanovljen leta 2005. Umetniški vodja in dirigent je bil štiri leta Luka Kemperle. Za njim ga je prevzel Gregor Vindiš, trenutno pa ga vodi Dejan Rihtarič. Člani so učenci Glasbene šole Radovljica, za katere je od 4. razreda dalje igranje v njem tudi obvezen predmet. Vedno več pa je takšnih članov, ki prihajajo na vaje orkestra tudi po tem, ko zaključijo šolanje na radovljiški glasbeni šoli. Orkester se redno udeležuje revije pihalnih orkestrov slovenskih glasbenih šol, vsako leto nastopi na božično-novoletnem nastopu, na zaključnem nastopu orkestrov in komornih skupin, na prireditvi Evropska vas, gostoval pa je tudi v Nitri na Slovaškem. Vsako leto pred pomembnimi nastopi gredo člani na dvodnevne intenzivne vaje izven radovljiške občine. Teh se vsi vedno zelo veselijo, saj tam preživijo veliko nepozabnih skupnih trenutkov.

Dirigent: Dejan Rihtarič
Ravnatelj: Marko Možina

Alfred Reed: A LITTLE CONCERT SUITE: I. INTRADA

Thomas Doss: FANATIC WINDS

Jacob de Haan: CONCERTO D’AMORE

 

Pihalni orkester Glasbene šole Sevnica

Glasbena šola Sevnica veliko skrbi posveča prepoznavnosti orkestrskih inštrumentov, rezultat tega je pestra in bogata inštrumentalna  zasedba šolskega pihalnega orkestra, ki šteje okrog petintrideset članov. Orkester se predstavlja najmlajšim učencem šole, tradicionalno nastopa na šolskih novoletnih koncertih in koncertih ob zaključku šolskega leta ter na prireditvah v kraju. Dirigent je Franc Lipovšek, učitelj trobil na šoli. Rezultat njegovega zglednega dela je številčna trobilna sekcija ter zagnano in kvalitetno delo. Orkester se je doslej dvakrat udeležil revije pihalnih orkestrov glasbenih šol Slovenije, že drugič pa sodeluje na tekmovanju mladinskih godb.

Dirigent: Franc Lipovšek
Ravnateljica: Katja Krnc

Jacob de Haan: AMMERLAND

Robert W. Smith: BENJAMIN FRANKLIN AND THE ART OF MUSIC

Pierre Bigot: MISIQUE POUR UN ANNIVERSAIRE

 

Pihalni orkester Glasbene šole Grosuplje

Leta 1987 je Marjanu Sajovicu, takratnemu ravnatelju Glasbene šole Grosuplje, uspelo v mesecu maju zbrati 30 učencev in jih navdušiti za igranje v orkestru. V prvih desetih letih se je orkester razvijal in zelo uspešno predstavil na različnih prireditvah v domovini in tujini. Leta 1992 se je orkester prvič udeležil regijskega tekmovanja v koncertnem programu in osvojil srebrno plaketo.
Ob praznovanju 10. obletnice leta 1997 je taktirko prevzel Vladimirj Škrlec. Godbeniki so sodelovali na številnih prireditvah, festivalih, srečanjih ter izvedli samostojne nastope. Orkester se je leta 2002 z novim dirigentom Boštjanom Dimnikom lotil zahtevnejše orkestralne literature. Izvedel je dva odmevna koncerta v Slovenski filharmoniji. Leta 2006 je na mednarodnem tekmovanju Mid Europe v Schladmingu prejel 2. nagrado.
Leta 2006 je vodenje prevzel Mitja Dragolič. Z mladim dirigentom se je razvijal tudi orkester in bil iz leta v leto izkušenejši in kvalitetnejši. Maja 2010 je na tekmovanju ZSG na 4. težavnostni stopnji osvojil 1. nagrado in prejel zlato plaketo s posebno pohvalo. Nov uspeh pa je dosegel na mednarodnem tekmovanju v Rivi del Garda v Italiji aprila 2012, kjer je v 2. težavnostni kategoriji med štirinajstimi orkestri zasedel 2. mesto, dirigent Mitja Dragolič pa prejel posebno nagrado za najboljšega dirigenta celotnega tekmovanja.
Dirigent: Mitja Dragolič
Ravnatelj: Dean Telič Zavašnik

Jacob de Haan: AMMERLAND

Nigel Hess: GLOBAL VARIATIONS

Alfred Reed: EL CAMINO REAL

 

 

 

Dodatne informacije

 

Daniel LESKOVIC

samostojni strokovni svetovalec za instrumentalno glasbeno dejavnost


T: (01) 2410 532
F: (01) 2410 536
E: daniel.leskovic@jskd.si