GLASBA

 

 

 

INSTRUMENTALNA GLASBA

 

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti
in
Zveza slovenskih godb

30. mednarodni tabor mladih
godbenic in godbenikov 2010 Koper, 22.-28. avgust 2010

Mentorji

Miro Saje, dolgoletni dirigent Pihalnega orkestra Krka in predsednik strokovne komisije pri Zvezi slovenskih godb. Miro Saje je leta 1991 diplomiral iz trobente na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Dirigiranje je študiral na Brabants Conservatoriumu v Tilburgu na Nizozemskem pri Janu Cobru in diplomiral leta 1999. S Pihalnim orkestrom Krka je dosegel uspehe v Sloveniji in tujini. V zadnjih letih je bil gostujoči dirigent številnih orkestrov, med drugimi Orkestra slovenske policije, Slovenskega orkestra klarinetov in Rundfunk Blasorchestra Leipzig, s katerim posnel zgoščenko za založbo Beriato. Kot dirigent Slovenskega mladinskega pihalnega orkestra je vodil tabora mladih godbenic in godbenikov leta 2004 na Bledu in leta 2005 v Kopru. Na treh tekmovanjih FLICORNO D’ORO, Riva Del Garda v Italiji, je trikrat zapored prejel nagrado za najboljšega dirigenta. Junija 2006 je na mednarodnem tekmovanju dirigentov na Dunaju osvojil tretje mesto.

Vanja Ivanković, je svoje glasbeno izobraževanje začela na Glasbeni šoli Sevnica in nato na Glasbeni šoli Brežice pri prof. Adriani Stazić. Šolanje na Srednji glasbeni in baletni šoli je leta 1999 uspešno končala z javnim diplomskim koncertom pod mentorstvom prof. Drage Ažman. Študijsko pot je nadaljevala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Fedje Rupla in prof. Mateja Zupana, kjer je leta 2005 diplomirala. V tem obdobju je sodelovala na državnih tekmovanjih, kjer je prejela zlata in srebrna priznanja in se udelažila mnogih mojstrskih tečajev in seminarjev vrhunskih profesorjev (Pierre Yves Artaud, Giannpaolo Pretto, Aurele Nicolet, Andrea Oliva, Michel Bellavance,...). Od leta 2003 poučuje flavto na Glasbeni šoli Sevnica.  Leta 2007 je opravila avdicijo v Orkestru slovenske vojske, kjer je od tega leta redno zaposlena. Na Akademiji za glasbo v Ljubljani nadaljuje s specialističnim študijem pri prof. Mateju Zupanu.  Pri številnih glasbenih projektih je sodelovala s Pihalnim orkestrom Krka, Pihalnim orkestrom Sv. Ruperta, pod taktirko dirigenta Mira Sajeta nastopa v  Anton Podbevšek teatru, sodelovala je v mnogih projektih Davorja Božiča za RTV Slovenija (Mavrične stopinje, Božična pravljica, Musical Brucka v Ljubljani ) in SNG Dramo (Pop rock opera Neron express). Nastopa tudi kot solistka in komorna glasbenica (duo s pianistom Tadejem Horvatom).  S simfoničnim orkestrom RTV Slovenija je v maju 2010 izvedla koncert za flavto in orkester Carla Nielsna.

Irena Kavčič je svojo glasbeno pot pričela na Glasbeni šoli v Tolminu v razredu prof. Maje Klanjšček, kasneje študij nadaljevala v Kopru pri prof. Alenki Zupan ter leta 2008 diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Karoline Šantl-Zupan. V letu 2007/2008 se je dodatno izobraževala na Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti na Dunaju pri prof. Gisela Mashayekhi-Beer preko študentske izmenjave Erasmus. Izpopolnjevala se je tudi na številnih mojstrskih tečajih pri flavtistih; W. Bennett, F. Renggli, P. Artaud, M.M. Köfler, G. Pretto, A. Kacjan, S. Cherrier,... V času svojega izobraževanja je prejela številne nagrade na državnih in mednarodnih tekmovanjih, med drugim tudi prvi nagradi na Tekmovanju mladih slovenskih glasbenikov leta 2004 in 2007 ter 1. in 2. nagrado v Povolettu na mednarodnem tekmovanju mladih glasbenikov v Italiji leta 2000 in 2001. Sodelovala je tudi z različnimi komornimi skupinami in med drugim s kvartetom flavt Nereide dosegla številne uspehe (absolutno prvo nagrado na državnem tekmovanju Temsig leta 2003, prvo nagrado v Cortemigli v Italiji leta 2004, drugo nagrado na Evropski glasbeni nagradi v Dubrovniku leta 2004,...).  Leta 2006 se je udeležila tudi Tekmovanja mladih slovenskih glasbenikov v kategoriji komorne skupine in tokrat s pihalnim kvintetom Pentada osvojila zlato plaketo in 1. nagrado. V aprilu leta 2006 je po opravljeni avdiciji prejela enkratno štipendijo Yamaha, leta 2007 pa študentsko Prešernovo nagrado. Veliko nastopa kot solistka ter članica komornih zasedb in orkestrov, kot so Simfonični orkester Slovenske filharmonije, Simfonični orkester Akademije za glasbo Ljubljana, Orquesta symphonica de Santa Cecilia Madrid, Orquesta symphonica de Esmrs,... Od leta 2008 naprej se dodatno izpopolnjuje na Escueli Superior de musica Reina Sofia v Madridu v razredu prof. Jacquesa Zoona.

Pot Boštjana Dimnika se je oblikovala v Glasbeni šoli Moste – Polje v Ljubljani (prof. Venčeslav Lenarčič), Srednji glasbeni šoli v Ljubljani (prof. Igor Karlin) in Akademiji za glasbo v Ljubljani (prof. Alojz Zupan). V času študija se je izpopolnjeval pri priznanih profesorjih v tujini - Julianu Farrelu (Anglija) in Pierru A. Tallarju (Švica). Kot klarinetist je sodeloval s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenije, München Jungen Philharmonie, komornim orkestrom Academia Ars Musicae in Orkestrom slovenske vojske. Kot solist in komorni glasbenik je na tekmovanjih prejel več prvih nagrad in ob koncu študija tudi Prešernovo nagrado za izjemne glasbene dosežke, med katerimi je najbolj odmeven solistični nastop s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenije. Za dirigiranje se je navdušil že v času študija na Akademiji za glasbo in obiskoval pouk dirigiranja pri prof. Lovru Arniču. V letošnjem letu zaključuje 2. stopnjo šole dirigiranja pri svetovno znanem in uveljavljenem nizozemskem dirigentu Janu Cobru. V letu 2008 je kot aktivni udeleženec mednarodnega seminarja za dirigiranje (6. Internationale Dirigentenakademie) sodeloval z Rundfunk – Blasorchester iz Leipziga. Kot dirigent vodi Občinski pihalni orkester sv. Rupert, s katerim je leta 2007 in 2008 na državnem tekmovanju dosegel zlato plaketo s posebno pohvalo, ter Pihalni in simfonični orkester Glasbene šole Trebnje, kjer je zaposlen kot učitelj klarineta ter komorne in orkestrske igre. Od leta 2002 do 2006 je vodil Mladinski pihalni orkester Glasbene šole Grosuplje, s katerim je v letu 2006 osvojil 2. nagrado na mednarodnem tekmovanju MID EUROPE v Schladmingu, leta 2007 pa je dirigiral tudi Pihalnemu orkestru Lesce.  Kot klarinetist in dirigent je posnel štiri samostojne zgoščenke.

Wolfgang Jud, učitelj trobente na Glasbeni šoli v Bärnbachu in J.J. Fux Konzervatoriju v Gradcu je pričel z učenjem trobente pri devetih letih. Kasneje je študiral trobento na Visoki šoli za glasbo v Gradcu pri profesorju mag. Stanko Arnoldu. Od leta 2004 je ravnatelj Glasbene šole v mestu Bärnbach. Ne samo poklicno, temveč tudi v prostem času je glasba vedno v središču življenjskih dogodkov. Je dirigent Pihalnih orkestrov Werkskapelle Bauer Voitsberg, Stellvertreter der Glasfabriks in Stadtkapelle Bärnbach. Znotraj Zveze godb avstrijske štajerske deluje že 13 let kot referent za mladinsko godbeništvo ter od leta 2004 tudi umetniško vodi regijski mladinski pihalni orkester. Z njim je na mednarodnem tekmovanju CISM dosegel 2. mesto ter na državnem tekmovanju mladinskih pihalnih orkestrov 4. mesto. Trenutno končuje doktorski študij z disertacijo o življenju in delu skladatelja Josepha Horovitza.

Christopher Lund je študiral francoski rog na Guildhall School of Music and Drama, kjer je zaključil tudi podiplomski študij pri profesorjih: Richard Bissill, Jeff Bryant, Hugh Seenan in Andrew Clark. Sodeloval je v naslednjih orkestrih: RTE Concert Orchestra (1. horn), Northern Ballet Theatre (1. horn), Royal Opera House, Covent Garden (3. horn), Scottish Opera (3. horn), Ulster Orchestra (3. horn), English National Ballet (2. horn), BBC Concert Orchestra (4. horn), Slovenian Philharmonic Orchestra (1. horn), Ensemble Modern, Frankfurt (1. horn), London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, London Mozart Players (1. horn), National Symphony Orchestra, London Musici/Ballet Rambert, Brighton Philharmonic, Guilford Philharmonic, Brandenburg Sinfonia, Bath Philharmonic (1. horn), Worthing Symphony Orchestra (1. horn), London Soloists Chamber Orchestra (1. horn), Heritage Orchestra (1. horn), Showbiz Pops Orchestra, Sinfonia Verdi (1. horn), Southbank Sinfonia, European Union Youth Orchestra in London Philharmonic Youth Orchestra. Trenutno je prvi hornist orkestra Les Miserables (Queen‘s Theatre - London).

mag. Siegmund Andraschek izhaja iz glasbene družine in je glasbeno pot začel na klavirju in violončelu na dunajskem Konzervatoriju. Oče, ki je bil tudi njegov prvi učitelj ga je nato navdušil za pozavno in Siegmund je začel z študijem pozavne na Dunaju in Gradcu pri profesorjih: J.Pöttler, R.Josel, H.Wimberger, C.Svanberg (Klasična) in Ed Neumeister (Jazz). Leta 2003 je študij zaključil in vpisal podiplomski študij pri Cristianu Lindbergu. Med študijem je obiskoval mojstrske tečaje pri prof. Joe Alessi, John Marcellus, Pia Bucher, Roger Bobo, London Brass, itd. Od leta 2007 je učitelj na deželni glasbeni šoli v štajerskem mestu St. Stefan. Študiral je tudi kompozicijo pri filmskem skladatelju Michiru Oshimi. Sodeloval je z številnimi orkestri:  Wiener Volksopernorchester, RSO Wien, Bühnenorchester der Wiener Staatsoper, Grazer Philharmonisches Orchester; Grazer Schauspielhaus, Wiener Opernballorchester, Ensemble Online Wien, Ensemble Kontrapunkte Wien, szene instrumental Graz; Symphonieorchesters "recreation" Grosses Orchester Graz, Die propheten (Orkester pozavn), Der "bluesbrothers showband"; Za številne zasedbe s katerimi je sodeloval je napisal kompozicije in priredbe. Njegov opus tako obsega dela za najrazličnejše inštrumentalne sestave, ki jih je mogoče naročiti pri založbi  HeBu Musikverlag ali pa pri Zvezi štajerskih godb. Dirigira mladinskemu pihalnemu orkestru mesta St. Stefan.

Ivana Bilić je vsestranski tolkalec in mednarodno priznani virtuoz na marimbi. Diplomirala je iz tolkal na Glasbeni Akademiji v Zagrebu pri prof. Igor Lešniku. Izpopolnjevala se je na mojstrskih tečajih pri profesorjih kot so: Keiko Abe, Siegfried Fink, Klaus Tresselt in Jean Geoffroy. Kot štipendist nemškega Rotary Cluba je leta 1987 sodelovala na poletnem seminarju v Weikersheimu. Kot štipendist vlade beneške regije Veneto pa je leta 1988 sodelovala tudi v orkestru Alpe Adria. Kot solistka je sodelovala z številnimi uglednimi orkestri (Simfonični orkester HRT, Orkester Nizozemskega radia, Panonska filharmonija, Simfonični orkester Danubia, Slovenska filharmonija). Je članica več komornih skupin in sodeluje na hrvaških in mednarodnih festivalih: Glasbeni bienale Zagreb, Musicora Paris, Dubrovačke ljetne igre, Julian Rachlin & Friends, Melos Ethos Bratislava, Tempus Fugit Tel Aviv, Trieste Contemporanea, Pasic 2002, 2006, 2009; ZMF 2004, 2007, 2009; Perkumania Paris; Festival de marimbistas Chiapas Mexico; Minnesota 2010 Marimba Festival and Conference; Belgium Marimba Festival and Competition itd.  Od leta 1996 deluje kot 1. timpanist v Simfoničnem orkestru HRT. Je predavateljica na Glasbeni akademiji v Zagrebu in profesorica na številnih seminarjih doma in po svetu. Je tudi članica mednarodnih tekmovalnih žirij (Salzburg Marimba Competition, Paris Marimba Competition). Ivana Bilić je dobitnica številnih uglednih nagrad. Snemala je za radio, televizijo in gledališke ter filmske produkcije in posnela solo CD – follow me. Sodelovala je tudi z glasbeno založbo Peters in Bridge Records, skupaj z 8 najbolj znanimi glasbeniki na marimbi. Za marimbo tudi komponira in pripravlja aranžmaje. Njene skladbe je mogoče dobiti pri založbah Malletworks (ZDA) in Cantus. Leta 2008 je na glasbenem sejmu v Frankfurtu predstavila svoj model palic za marimbo.

 

Prijavnica