GLASBA /INSTRUMENTALNA GLASBA

dravograd 2025

 

17. FESTIVAL MALIH INŠTRUMENTALNIH SKUPIN

Dravograd, 5. julij 2025

 

PROGRAM

Cerkev sv. Vida ob 16. uri

Kvartet Clari - Flute

umetniški vodja: Primož Rečnik
predsednik: Mitja Repnik

Več avtorjev (mix), prir. Mitja Repnik: Pihalni koktejl
Več avtorjev (mix), prir. Primož Rečnik: Venček slovenskih

Clari - Flute kvartet

Clari - Flute kvartet deluje od leta 2024 in povezuje profesorje pihal koroških glasbenih šol. V zasedbi nastopajo Nadja Rošer - flavta, Primož Rečnik - klarinet, Mitja Repnik - klarinet, Matej Švab - bas klarinet. S kombinacijo klarinetov in flavte ustvarjajo bogato zvočno paleto ter izvajajo raznovrsten program, ki sega od klasičnih mojstrovin do sodobnih priredb. Glasbeniki kot posamezniki sodelujejo v različnih zasedbah in orkestrih, kar dodatno bogati njihov umetniški izraz. Njihovo sodelovanje temelji na pedagoški strasti, umetniški predanosti ter želji po širjenju glasbene kulture – s posebnim poudarkom na približevanju pihalnih instrumentov mlajšim poslušalcem.

Francetovi orgličarji

umetniški vodja: Miro Božič
predsednica: Olga Oblak

prekmurska ljudska, prir. Janez Jocif: Teče mi vodica
Jure Robežnik, prir. Miro Božič: Ljubljančanke
Mojmir Sepe, prir. Miro Božič: Vzameš me v roke
Mojmir Sepe, prir. Miro Božič: Zemlja pleše
Franc Potočnik, prir. Miro Božič: Selška dolina

Francetovi orgličarji

Francetovi orgličarji so amaterska orgličarska zasedba iz Škofjeloškega ter člani Kulturno umetniškega društva France Koblar iz Železnikov. Z igranjem na orglice so začeli na orgličarskem tečaju Marjana Urbanije v Poljanah, jeseni 2014. Skupino vodi Olga Oblak,  umetniški vodja zadnje leto in pol  pa je Miro Božič. V skupini igrajo še Nika Lotrič,  Saša Žaberl ter Marija in Nataša Zadnik. Igrajo na kromatične in bas akord orglice, včasih tudi ob spremljavi na klaviaturah. Sodelujejo na različnih  kulturnih prireditvah in srečanjih orgličarjev po Sloveniji; redno se udeležujejo Mednarodnega festivala »Ah te orglice« v Mokronogu. Nastopili so  tudi na mednarodnih orgličarskih festivalih v tujini:  »Cvitarjada«  v Zadru,  »Zasopimo na organić« v hrvaškem Gračišču; lani pa so se prvič udeležili kulturnega festivala Si.in - Slovenija na Ohridu. V  letu 2020 so izdali svojo prvo zgoščenko z naslovom »Tu smo mi doma«, ki so jo predstavili na drugem samostojnem koncertu leta 2022. Lani so se predstavili širši javnosti v TV oddaji »Slovenija ima talent«.

Orkester Kulturno društvo Holmec

umetniški vodja: Peter Pšeničnik
predsednica: Pšeničnik Jožica

Fantje z vseh vetrov, prir. Peter Pšeničnik: Gasilska veselica
Lojze Slak, prir. Damjan Koležnik: Deželica sonca in grozdja
Ansambel Nika Zajca, prir. Peter Pšeničnik: Ljubezen je kriva za vse
Slavko Avsenik, prir. Damjan Koležnik: Stara polka
Ansmbel Ivana Ruparja, prir. Peter Pšeničnik: Naj živi vesela družba

Šuštarji

umetniški vodja: Iztok Pesrl
predsednik: Iztok Pesrl

ljudska, prir. Jože Burnik: Jure po patoce tuli
ljudska, prir. Marko Povšin: Coklarska
ljudska, prir. Šuštarji: Štajeriš (od Ludveta)
ljudska, prir. Jože Burnik: Ko se že dela beli dan
ljudska, prir. Šuštarji: Valcer in Polka

Šuštarji

Šuštarji prihajajo iz Bleda in so glasbena skupina, ki deluje že od leta 2015. Pot skupine se je začela kot godčevski sestav, ki je sprva spremljal lokalno odraslo folklorno skupino. Sčasoma so svoj repertoar ljudskih pesmi obogatili s priredbami slovenskih popevk in tujih skladb. V glasbenih izvedbah se prepletajo duh preteklosti in sodobnosti, mladostna energija ter pristno prijateljsko vzdušje. Pri ustvarjanju glasbenih priredb sodelujejo tudi s priznanimi slovenskimi skladatelji, s katerimi jim je v veliko čast soustvarjati glasbo.
Kot predani izvajalci ljudskega glasbenega izročila vsako leto sodelujejo na srečanjih ljudskih godcev in pevcev. Že več let zapored na območnih srečanjih dosegajo državni nivo. Leta 2022 so se uspeli prebiti na državno revijo, kjer so osvojili tretje mesto v državi, leta 2024 pa so bili na državni reviji izbrani za najboljšo inštrumentalno zasedbo leta. Prav zaradi tega so se odločili sodelovati na tekmovanju inštrumentalnih zasedb, da bi predstavili in ohranili ljudsko inštrumentalno glasbo, ki je na slovenski glasbeni sceni pogosto zapostavljena.

Loške orglice

umetniški vodja: Bogdan Snoj
predsednica: Alenka Šušteršič Snoj

Ljudska, prir. Bogdan Snoj: Roža na vrtu
Ljudskafilmske glas, prir. Bogdan Snoj: Pod to goro  zeleno
Maurice Jarre, prir. Bogdan Snoj: Larina pesem
Lojze Slak/Niko Zlobko, prir. Bogdan Snoj: Ne prižigaj luči
Dalmatinska narodna pesem, prir. Bogdan Snoj: Spavaj mi, spavaj Ančice

Loške orglice

Skupino Loške orglice sestavljajo ṣ̌tiri dekleta, ki igrajo na ustno harmoniko: Ivanka Prezelj, Alenka Šušteršič Snoj, Marija Zadnik in Nataša Zadnik ob spremljavi kitarista Bogdana Snoja ter pevca Jožeta Ruparja.  Skupina Loške orglice je vstopila v deseto leto svojega delovanja in deluje pod okriljem Društva upokojencev Ṣ̌kofja Loka. Za seboj imamo preko 140 nastopov. Večina nastopov je v domačem lokalnem okolju, seveda pa se udeležujejo tudi slovenskih orgličarskih festivalov in srečanj. Lani so nastopili tudi na srednjeveškem festivalu Barbarosa v italijanskem mestu Medicina. Glasbeni program je zelo raznovrsten, saj izvajajo tako slovensko ljudsko in narodnozabavno glasbo kot tudi popevke ter tujo glasbo.

Kvartet flavt 4F

umetniški vodja: Enej Ljubič Šinigoj
predsednik: Valdimir Bensa

Enej Ljubič Šinigoj (2017), prir. Enej Ljubič Šinigoj (2025): Godalni kvartet No.1 Op. 10
Tuomas Holopainen (2006), prir. Enej Ljubič Šinigoj (2024): 7 days to the wolves

Kvartet flavt 4F

Kvartet flavt 4F deluje od leta 2020 in združuje glasbenike z veseljem do komorne igre. Zasedba je mednarodna, saj prihajajo njeni člani z obeh strani meje na širšem Goriškem. V svoj glasbeni repertoar uvršča skladbe različnih zvrsti, večinoma v lastnih priredbah, v sodelovanju z lokalnimi skladatelji pa tudi izvirno avtorsko glasbo. Včasih nastopa v drugačnih zasedbah: treh ali petih flavt, sodeluje pa tudi z drugimi vokalnimi in instrumentalnimi skupinami. Veliko nastopa na različnih kulturnih prireditvah, udeležuje se gostovanj tako doma kot v tujini. Lansko leto je ob 200-letnici rojstva avstrijskega skladatelja Antona Brucknerja predstavil samostojni koncert njegove glasbe v samostanu na Kostanjevici v Novi Gorici. Trenutno sodeluje z živo glasbeno spremljavo pri novi multimedijski predstavi "Zajček in ptica" avtorja Mirana Rustje. V letošnjem letu pa se kvartet predstavlja z drznim novim programom, ko poleg klasičnih motivov s svežimi priredbami posega po glasbi finske simfonične metalske zasedbe Nightwish. Za pokušino tudi na tem festivalu.

Mladinska sekcija Godbe Medvode

umetniški vodja: Rok Škrlj
predsednik: Klemen Avguštin

Henry Mancini, prir. James Christensen: The Pink Panther
George Gershwin, prir. Art Marshall: Oh Lady Be Good
J. Lennon & F. McCartney, prir. Ramon Ricker: When I'm Sixty-four
V. & S. Avsenik, prir. Slavko Goričar: Veter nosi pesem mojo

Mladinska sekcija Godbe Medvode

Mladinska sekcija Godbe Medvode je nastala leta 2013 in od takrat naprej se predstavlja v različnih manjših glasbenih sestavih, ki vključujejo pihala, trobila, brenkala in tolkala.  V zasedbi skupaj ustvarjajo mladi glasbeniki, ki nastopajo na različnih dogodkih, kot so poroke, proslave, obletnice in druge prireditve. Mladinska sekcija izvaja skladbe različnih zvrsti - od klasičnih, narodnozabavnih skladb pa vse do zimzelenih slovenskih popevk. Tokrat se bo predstavila zasedba klarinetov.

Jazz sekcija Godbe Medvode

umetniški vodja: Rok Škrlj
predsednik: Klemen Avguštin

Benny Golson: I remember Clifford
Antonio Carlos Jobim: Desafinado
Harry Warren: There will never be another you
John Klenner: Just friends

Jazz sekcija Godbe Medvode

Jazz sekcija Godbe Medvode je bila ustanovljena leta 2022 in od takrat v različnih sestavih nastopa na koncertih drugih zasedb, zabavnih večerih in posebnih priložnostih. Sestavljajo jo glasbeni različnih generacij, večinoma brez jazzovske izobrazbe, a z ljubeznijo do te glasbe.

Kitarski ansambel Svarun

umetniški vodja: Grega Bitežnik
predsednik: Samo Bitežnik

Grega Bitežnik: Allegro moderato
Antoine de L'Hoyer: Serenada
Thomas Campion, prir. Kitarski ansambel Svarun: My Love Hath Vowed
solo: Ana Bitežnik Srečnik, vokal

Kitarski ansambel Svarun

Kitarski ansambel Svarun deluje pod strokovnim vodstvom Grega Bitežnika in se ponaša že z 20-letno tradicijo.  Ukvarja se z glasbo iz različnih obdobij – od srednjega veka, renesanse, baroka, klasicizma, španskega flamenka, do del sodobne glasbe dvajsetega stoletja. Poleg poustvarjanja glasbe iz preteklosti in glasbe sodobnih skladateljev pa ustvarja in izvaja tudi lastno avtorsko glasbo. Pri skladbi My Love Hath Vowed bo s spremljavo ansambla solistično odpela Ana Bitežnik Srečnik.

KUD Oton Župančič Sora "sorški orgličarji"

umetniški vodja: DAMIR FAJFAR
predsednica: ZDENKA BERGANT

Oto Pestner, prir. Gregor Grubenšek, Damir Fajfar: Ljubim te Slovenija
Magnifico, ljudska, prir. Daniel Šimek: Pastirče mlado
ljudske, prir. Damir Fajfar: Venček slovenskih ljudskih
V.S. Avsenik: Nabrala bom šopek cvetja
Oto Pestner: Vse je lepše ker te ljubim

KUD Oton Župančič Sora "sorški orgličarji"

V KUD Oton Župančič Sora, orglice igrajo že od leta 2010. Skupino sestavljajo Medvoščani. So redni gost festivala »Ah te orglice« v Mokronogu, z igranjem na inštrumente sodelujejo na državnem festivalu MIS, kjer beležijo zlata priznanja, na TVU, festivalu »f3žo«, svetovnem Prazniku glasbe, na raznih otvoritvah in prireditvah. S festivalom »Si.in« so gostovali že na Ohridu, v Pragi, Albanskem Draču, v Budimpešti, kjer so doživeli veliko lepih, nepozabnih trenutkov.  Zelo radi popestrijo ure stanovalcem v DSO-jih in se predstavljajo v vrtcih. V vsak nastop vložijo ljubezen do glasbe in inštrumenta, ki ga igrajo. Z igranjem širijo prepoznavnost tega malega inštrumenta. Igrajo na kromatične, akord in basovske orglice. Glasba, ki jo izvajajo je za igranje orglic prirejena in raznovrstna. Prepletajo se predvsem skladbe iz narodno-zabavnega programa, ljudske in znane uspešnice, bodisi iz sodobne glasbe ali filmskega ustvarjanja. Vsekakor pa so to skladbe, ki jih za izvajanje na ustno harmoniko priredi umetniški vodja, prof. Damir Fajfar.

 

PRIREDITVENI PROSTOR LUKNA

KD Bid Bang

Umetniški vodja: Blaž Trček
Predsednik: Blaž Trček

Dirty Dozen Brass Band: Gemini Rising
Dirty Dozen Brass Band: Kid Jordan's Second Line
Dirty Dozen Brass Band: Whatcha Gonna Do
Pavel Dolenc: Cinca marinca
Mojmir Sepe: Zemlja Pleše

Bid Bang Brass Band

Bid Bang Brass Band prinaša energično mešanico tradicionalnega in modernega zvoka, navdihnjeno z legendarnimi zasedbami, kot je Dirty Dozen Brass Band. Zasedba združuje saksofone, trobente, pozavne, tubo in bobne, s katerimi ustvarjajo živahne ritme in močne melodije, ki segajo od jazza do funka. S svojo strastjo do glasbe in nebrzdano energijo bodo festivalu dodali pravo brass band vzdušje – glasno, ritmično in nepozabno!

Tačmi Brass Band

Umetniški vodja: Nejc Drole

Boban Marković: Cororo
Nejc Drole: Bakreni Čoček
Sašo Avsenik: Ena bolha za pomoč
Fanfare Ciocarlia: Moliendo Cafe
Goran Bregović: Kalashnikov

Tačmi Brass Band

Tačmi Brass Band so 13-članska glasbena skupina iz Cerknega, ki združuje člane različnih generacij. Njihova glasba prepleta balkanske ritme, narodno-zabavne melodije ter pop-rock priredbe, s čimer navdušujejo občinstva vseh starosti. Leta 2023 so na festivalu malih inštrumentalnih skupin v Dravogradu prejeli zlato plaketo s pohvalo, leto kasneje pa so si priborili še nastop na največjem trubaškem festivalu v Guči, kjer so poželi navdušenje občinstva. Nastopajo na festivalih, v klubih, diskotekah, na različnih zabavah in poslovnih dogodkih, kjer prinašajo nepozabno glasbeno doživetje, polno energije in strasti.

 

 

 

 

 

 

 

 

program