GLASBA /INSTRUMENTALNA GLASBA / ZABAVNO

27. TEKMOVANJE GODB SLOVENIJE V ZABAVNEM PROGRAMU ZA POKAL VINKA ŠTRUCLA - 2023   

Ormož, 11. november 2023

 

PROGRAM

 

sobota, 11. november 2023 ob 11. uri

 

Kulturno društvo godba na pihala Sveti Jurij ob Ščavnici

dirigent: Slavko Ahlin
predsednik: Matjaž Rožman

Vinko Štrucl: PROMENADA
Antonio Petrillo: SOEVA
Alan Menken, prir. Calvin Custer: BEAUTY AND THE BEAST

Kulturno društvo godba na pihala Sveti Jurij ob Ščavnici

Kulturno društvo godba na pihala Sveti Jurij ob Ščavnici je bilo ustanovljeno leta 1997. Prvi dirigent godbe je bil Matija Kovačič in sicer je to nalogo opravljal od ustanovitve godbe, pa do začetka leta 2010, ko je položaj dirigenta godbe prevzel Slavko Ahlin, ki ji dirigira še danes. Prav tako, so se v društvu na položaju predsednika, zvrstili trije člani in sicer Branko Kreft, Milan Ducman in Matjaž Rožman, ki tudi trenutno opravlja to funkcijo. Godba ima v povprečju 20 nastopov na leto. Večinoma nastopa na prireditvah znotraj občine, z veseljem pa se odzove tudi povabilom izven meja domače občine. Redno se udeležuje območnih in regijskih srečanj pihalnih orkestrov. V dosedanji zgodovini, se je udeležila tudi tekmovanja za pokal Vinka Štrucla, ki vsako leto poteka v Ormožu in sicer leta 2014, kjer je prejela zlato plaketo. Vsako leto izvede samostojni koncert, kjer se predstavi obiskovalcem. Prav tako godba vsako leto zaigra za 1. januar in 1. maj. Godba je v letu 2021 izdala svojo prvo zgoščenko, na kateri so zbrane skladbe, ki so bile posnete v živo, na koncertih godbe.

Prvačka pleh muzika

dirigent: Gregor Bralić
predsednik: Nejc Gregorič

Vinko Štrucl: BAGATELA
prir. Johan de Mey: JAMES BOND 007
Adi Smolar: DALEČ JE ZA NAJU POMLAD
solo: Sebastijan Fabčič, vokal

Prvačka pleh muzika

Prvačka Pleh Muzika, s svojo več kot 270-letno zgodovino, je živa priča bogate glasbene tradicije Prvačine, majhne vasice v osrčju Goriške regije. Ta izjemna glasbena skupina nikoli ni izgubila stika s svojo osnovno misijo - ohranjati in nadgrajevati glasbeno dediščino svoje skupnosti. Pred prvo svetovno vojno je bilo v Prvačini več godbenih skupin oziroma klap, ki so se med seboj tudi tekmovale. Ob prazničnih priložnostih so se združile v enoten orkester, ki je štel tudi do trideset članov. Skozi leta so igrali na plesih, pogrebih, sejmih, obletnicah, in še večjih prireditvah po Primorskem. Med drugo svetovno vojno so se muzikanti združili za kulturne dogodke, poudarjali slovensko kulturo in se borili za priključitev k Jugoslaviji. Po vojni je število članov in delovanje orkestra nihalo, vendar so se v sedemdesetih letih ponovno združili in začeli sodelovati z oddelkom glasbene šole v Novi Gorici. V devetdesetih letih se je orkester prenovil in začel slediti bolj inovativnim glasbenim projektom, hkrati pa je ostal zvest svoji tradiciji. Pomembno vlogo je odigral dirigent Ladislav Leško, ki je skupaj s člani orkestra napisal neprecenljivo glasbeno dediščino Prvačke Pleh Muzike. V letu 2009 je orkester začel izobraževati mlade glasbenike v okviru godbeniške šole in je ponovno oživel. Dirigent Gregor Bralić je prevzel vodenje orkestra in s svojo strastjo, dobro voljo in spodbujanjem članov je pomagal Prvački Pleh Muziki doseči nove uspehe. Danes Prvačka Pleh Muzika šteje več kot trideset članic in članov ter vsako leto pripravi številne koncerte in nastope. Ostaja nepogrešljiv del kulturnega življenja Prvačine in okoliških krajev ter skrbi za nadaljevanje bogate glasbene tradicije skozi izobraževanje mladih glasbenikov. S svojo zgodbo, predanostjo in predanostjo izvajanju glasbe Prvačka Pleh Muzika nadaljuje graditi most med preteklostjo in prihodnostjo ter ohranja živo dušo glasbene dediščine Prvačine.

Kulturno društvo Pihalni orkester Prevalje

dirigentka: Saša Voler
predsednik: Borut Burjak

Vinko Štrucl: MLADINSKA KORAČNICA
Klaus Badelt, prir. John Wasson: PIRATES OF THE CARIBEAN
Silvester Stingl, Jože Privšek, prir. Primož Per: VRAČA SE POMLAD
solo: Matic Mandl, vokal

Pihalni orkester Prevalje

Začetki Pihalnega orkestra Prevalje segajo v leto 1909, ko so pod taktirko Vizerja iz inštrumentov leških knapov zazvenele prve skladbe prevaljske "pleh muzike". Orkester tako  neprekinjeno deluje že polnih 114 let.  V vseh teh letih je orkester številčno in kvalitetno rasel in postal eno izmed pomembnejših kulturnih društev v občini in kraju. Soustvarja kulturno podobo kraja in skrbi za razvoj glasbenega podmladka. Številni koncerti, med katerimi sta  zagotovo najbolj  odmevna vsakoletni Božično novoletni koncert in Plesni večer s Pihalnim  orkestrom so plod predanega dela in požrtvovalnosti, zaradi energije, neutrudne volje in zagona članov orkestra ter predvsem zaradi njihove ljubezni do glasbe, pa mu  uspeva delovati tudi po toliko desetletjih. Pihalni orkester Prevalje je trenutno uvrščen v prvo težavnostno kategorijo.  V preteklih letih je v sodelovanju s številnimi slovenskimi glasbeniki izvedel kar nekaj uspešnih koncertov, sodeloval z ZSG pri izvedbi dirigentskih seminarjev,  v letošnjem letu pa bil tudi gostitelj občnega zbora ZSG. Od leta 2017 orkester vodi dirigentka Saša Voler. Predsednik orkestra je Borut Burjak.

Kulturno društvo Pihalni orkester Ljubljana

dirigent: Damjan Tomažin
predsednik: Matej Gostič

Meredith Wilson, prir. Naohiro Iwai: 76 TROMBONES
U2, prir. Wolfgang Wössner: U2 ON STAGE
Slavko in Vilko Avsenik, prir.Fran Kuharič: POTPOURI AVSENIK

Pihalni orkester Ljubljana

Začetki Pihalnega orkestra Ljubljana, v katerem danes deluje preko 60 glasbenikov, segajo več kot 70 let nazaj. V tem času se je orkester razvijal na nastopih in tekmovanjih. Izvaja različne glasbene zvrsti od povork do najzahtevnejših koncertov v najboljših slovenskih dvoranah. V okviru orkestra delujejo različne sekcije: big band, jazz tentet, narodno zabavni kvintet, kvartet saksofonov. V zadnjih dveh desetletjih je imel orkester preko 50 gostovanj po celotni Evropi od Irske, Belgije, Nemčije, Španije, Francije in Italije do Hrvaške, Srbije in Črne gore. Poleg tega s svojim glasbenim udejstvovanjem močno prispeva k popestritvi utripa in turistični ponudbi najlepšega mesta na svetu - Ljubljane. Na ta način orkester nadgrajuje kvaliteto ustvarjanja in omogoča nadaljnji glasbeni napredek vsem sedanjim in novim članom. Prizadevanja je prepoznalo tudi Ministrstvo za kulturo RS, ki je orkestru podelilo status nevladne organizacije v javnem interesu na področju kulture.

Kulturno društvo Pihalni orkester Šentjur

dirigent: Jurij Hladnik
predsednik: Vladimir Belina

Vinko Štrucl: ZLATOROG
Mojmi Sepe, Cole Moretti, Primož Peterca & SašoFajon, Matjaž Vlašič, prir. Peter Tovornik: EVROVIZIJSKE USPEŠNICE
Peter Tovornik: DRY FUNK

Pihalni orkester Šentjur

Začetki Pihalnega orkestra Šentjur segajo v davno leto 1934, ko se je nekaj glasbenih navdušencev odločilo, da ustanovijo Kalobško godbo. Skozi leta so se orkestru pridružili novi člani, zamenjali različni dirigenti in orkester je dobival novo vizualno in glasbeno podobo. Leta 2014 je orkester slavil že 80-letnico svojega delovanja. Pohvali se lahko s številnimi gostovanji v tujini in doma, prav tako pa tudi z udeležbo na različnih tekmovanjih. Vsako leto orkester sodeluje na več dogodkih in organizira tri do štiri samostojne koncerte, ki jih skupaj obišče več kot 2000 obiskovalcev. Posebej velja izpostaviti leto 2021, ki je bilo posvečeno Josipu Ipavcu, skladatelju, zdravniku in zadnjemu članu dinastije Ipavec, ki je močno zaznamovala zgodovino Šentjurja. Pihalni orkester Šentjur je njemu v čast pripravil izvedbo njegovega najobsežnejšega dela – priredbo opere Princese Vrtoglavke. Zadnje leto je orkester izvedel in organiziral prvomajsko budnico, Božično-novoletni koncert, Pomladni koncert, bil organizator in osrednji gost na proslavi ob dnevu državnosti ter sodeloval na številnih prireditvah znotraj in zunaj občine Šentjur. Orkester ima vaje enkrat tedensko, v njem je 78 članov, vodi pa jih dirigent Jurij Hladnik.

 

DRUGI DEL

 

Prosvetno društvo Središče ob Dravi sekcija Godba na pihala

dirigent: Vladimir Krničar
predsednik: Renato Horvat

Vinko Štrucl: FANTOVSKA
arr. Paul Lavender: LATIN GOLD!
Jože Privšek: CIFRA MOŽ

Prosvetno društvo Središče ob Dravi sekcija Godba na pihala

Prosvetno društva Središče – sekcija godba je že več kot stoletje nepogrešljiv spremljevalec vseh prireditev v kraju in okolici. Godbeniška tradicija je namreč v kraju globoko zakoreninjena. V 137 letni zgodovini so se iz generacije v generacijo vedno znova našli godbeniki, ki so poskrbeli, da so zvoki koračnic ves čas ob različnih priložnostih spremljali krajane. Danes godba šteje 31 članov. Poleg nastopov doma, se radi udeležujejo gostovanj po Sloveniji in tujini. Svojo kakovost potrjujejo na Tekmovanju v Ormožu že vrsto let. Vsako leto pripravijo več samostojnih koncertov in nastopov med katerimi je najbolj priljubljen Tradicionalni Martinov koncert. Ta bo že naslednjo nedeljo, zato vsi vljudno vabljeni v Središče ob Dravi.

Godba Domžale

dirigent: Gregor Vidmar
predsednik: Jože Pavli

Vinko Štrucl: DOMŽALSKA KORAČNICA
Venček slovenskih vinskih pesmi, Vinko Štrucl: NA ZDRAVJE!
Slavko in Vilko Avsenik, prir.Fran Kuharič: POTPOURI AVSENIK

Godba Domžale

Godba Domžale predstavlja eno od najstarejših godb v Sloveniji, ustanovljena je bila že leta 1884. Vseh 139 let delovanja skrbijo za mlad glasbenike, ki so garancija za prihodnost in kvaliteto orkestra. Zelo so. Ponosni na svoj velik godbeni dom, ki je bil zgrajen leta 1929 in je takrat predstavljal najstarejši godbeni dom v Jugoslaviji. Vso energijo godbenice in godbeniki vlagajo v različne vaje, najraje pa seveda v nastope. Danes sodi Godba Domžale z dirigentom Gregorjem Vidmarjem v prvo težavnostno stopnjo, kar dokazuje z rednim udeleževanjem na domačih in mednarodnih tekmovanjih. V zadnjem obdobju je postala vešča show programa (godba v gibanju), s čimer je postala privlačna za različne nastope v domači občini in drugod, sicer pa so njeni najbolj prepoznavni projekti Praznični koncert ob koncu leta, budnica ob prvem maju, Pomladni koncert in drugi promenadni in ostali nastopi.

KD Pihalni orkester Logatec

dirigent: Vid Pupis
predsednik: Marko Šraj

Vinko Štrucl: SHOW MUSIC NO. 2
Otto M. Schwarz: LAST CALL
Johan de Meij: KLEZMER CLASSIC
solo: harmonika

Pihalni orkester Logatec

Pihalni orkester Logatec je prvič uradno nastopil na gasilski veselici maja leta 1913 kot takratna Godba na pihala Logatec. Od tedaj dalje so logaški godbeniki prisotni na vseh pomembnejših dogodkih in prireditvah v domačem kraju in zunaj njega. Po Jožefu Zalarju, prvemu dirigentu in ustanovitelju orkestra ter Alojzu Velkavrhu, ki je godbo vodil kar 40 let, si je dirigentsko paličico podalo deset dirigentov, vse do Matjaža Albrehta (dirigent v letih 1989-1999) in Marjana Grdadolnika, ki je orkester uspešno vodil od leta 1999 do 2014. Slednja dva sta sloves orkestra popeljala v mednarodne vode in ga uvrstila med najboljše tovrstne orkestre v Sloveniji in Evropi. Orkester je v svoji blesteči zgodbi na različnih domačih in mednarodnih tekmovanjih dosegel vrsto priznanj in laskavih pohval v najvišjih kategorijah – v zadnjih 30 letih se je teh nabralo kar 16. Največji tekmovalni uspeh je zmaga na Mednarodnem tekmovanju v Pragi leta 2011, ko je v kategoriji TOP CLASS osvojil zlato plaketo in absolutno prvo mesto v najvišji, koncertni kategoriji. Z letom 2014 je dirigentsko paličico prevzel Vid Pupis, akademski glasbenik-klarinetist in dolgoletni član Pihalnega orkestra Logatec. Pod njegovim vodstvom je orkester leta 2016 na tekmovanju slovenskih godb v 1. težavnostni kategoriji osvojil zlato priznanje s posebno pohvalo, prejel priznanje za najbolje izvedeno obvezno skladbo, postal absolutni zmagovalec tekmovanja ter se ponovno zavihtel v najvišjo koncertno kategorijo pihalnih orkestrov v Sloveniji. Leta 2019 se je orkester nato udeležil tekmovanja slovenskih godb v najvišji, koncertni kategoriji, ter ponovil uspeh in osvojil zlato priznanje s posebno pohvalo. Leta 2020 je bil orkester zaradi svoje bogate zgodovine in prispevka h kulturni dediščini Slovenije uvrščen na listo nesnovne kulturne dediščine Republike Slovenije. Letos junija je orkester praznoval jubilejno 110-letnico neprekinjenega delovanja, ki jo je obeležil s slavnostnim koncertom. Orkester vsako leto izvede več različnih koncertov tako znotraj kot zunaj občine ter v tujini, med drugim tudi s priznanimi gosti kot so npr. Oto Pestner, Nina Strnad, Maja Keuc, Štajerskih sedem, Terrafolk idr.

KD Godba Zgornje Savinjske doline

dirigent: Tomaž Podlesnik
predsednik: Maja Sternad

Vinko Štrucl: PO DUNAJSKI CESTI
Wim Laseroms: LATIN FLUTES
Slavko in Vilko Avsenik, prir. Peter Tovornik: VENČEK AVSENIKOVIH MELODIJ
solo: Boris Lah, harmonika

Godba Zgornje Savinjske doline

Godba Zgornje Savinjske doline deluje od leta 1976. Njeni člani prihajajo iz celotne doline. Sedež društva je v Mozirju, kjer so se ravno to jesen preselili v nove, vajam primerne prostore, za kar so še prav posebej ponosni in veseli. Tradicionalni januarski koncerti so ena od najbolj obiskanih kulturnih prireditev v dolini, ki jo organizira in izvaja kako društvo Zgornje savinjske doline. Raznolik program, ne da samo razveseljuje ljubitelje glasbe, ampak tudi širi zavedanje, da lahko takšen orkester poleg vsem znanih koračnic, izvaja tudi glasbo raznolikih žanrov. Prav s takimi programi so v preteklih letih sodelovali na največjem festivalu v Sloveniji, Festivalu Lent. Godba doline se tekmovalno uvršča v prvo težavnostno stopnjo slovenskih godb, pri čemer je že na dveh tekmovanjih izpolnila kriterij za koncertno skupino. So tudi večkratni absolutni zmagovalec tekmovanja v Ormožu, kamor se po nekaj letih odmora zopet vračajo.

Pihalni orkester Glasbene šole Ormož

dirigent: Vladimir Krničar
ravnateljica: Tatjana Petek

Vinko Štrucl: BEŽIGRAJSKA KORAČNICA
Ennio Morricone, prir. Johan de Meij: MOMENT FOR MORRICONE (Medley)
Slavko in Vilko Avsenik, prir. Franc Kuharič: POTPOURI AVSENIK

Pihalni orkester Glasbene šole Ormož

Začetki godbe v Ormožu segajo v davno leto 1896. Pihalni orkester Glasbene šole Ormož pa deluje v sklopu šole že od njene ustanovitve od leta 1959. Orkester trenutno šteje okrog 65 članov, od tega najmlajši  člani štejejo 10, najstarejši pa že preko 70 let. Pihalni orkester je zelo vpet v domače kulturne in druge pomembne dogodke zato  sodeluje na vseh večjih javnih prireditvah v občini, udeležuje se medobčinskih srečanj in republiškega tekmovanja, ki poteka v Ormožu. Na večjih prireditvah se pihalnemu orkestru pridružijo tudi Ormoške mažoretke, ki delujejo pod okriljem Glasbene šole Ormož. Letos so se člani orkestra, konec avgusta, udeležili festivala »Slovenija v Pragi 2023« in sicer v organizaciji festivalske hiše Slovenija (Si.in) in v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Slovenije v Pragi. Festivala se je udeležilo 22 glasbenih, pevskih in plesnih skupin iz Slovenije s skupno več kot 550 nastopajočimi. Pihalni orkester Glasbene šole Ormož je nastopil na otvoritvi festivalskega dogajanje v Pragi čez dva dni pa še na kmečki tržnici Kulaťák (Vítězné náměstí). Člani orkestra pridno vadijo za njihov tradicionalni novoletni koncert, ki bo tako kot vsako leto konec decembra v športni dvorani na Hardeku. V ta namen bodo svoj program do potankosti izpilili v začetku decembra, ko jih čakajo intenzivne vaje. Verjamemo, da nas ne bodo pustili razočarane. Pihalnemu orkestru Glasbene šole Ormož dirigira Vladimir Krničar.

Limena glazba Lepoglava

dirigent: Nikola Zver
predsednik: Marijan Škvarić

Bert Appermont: TREASURE ISLAND
John Lennon & Paul McCartney, prir. John Cacavas: THE SYMPHONIC BEATLES
Whitney Houson,  prir. John Higgins: ONE MOMENT IN TIME
Michael Jackson, prir. Frank Bernaerts: WE ARE THE WORLD
Johannes Brahms: MADŽARSKI PLES št.5
Queen, prir. Paul Murtha: THE BEST OF QUEEN

Limena glazba Lepoglava

Čeprav začetki delovanja segajo v leto 1914, je bila godba na pihala Lepoglava ustanovljena leta 1956 in od takrat združuje številne glasbenike z območja mesta Lepoglava in okolice. Generacije njenih članov so s svojim delom, kvaliteto, glasbeno nadarjenostjo in kvaliteto pripomogle, da je godba na pihala Lepoglava postala eden najpomembnejših glasbenih dejavnikov v mestu Lepoglava, pa tudi v Varaždinski županiji. Kakovost lepoglavske godbe so potrdili na številnih prireditvah, kjer so osvojili vredne nagrade, ter na nastopih po Hrvaški in v tujini.