GLASBA /INSTRUMENTALNA GLASBA

 

Kulturni dom Šmartno, Šmartno pri Litiji, 9. oktober 2021, ob 17.00

PROGRAM

 

Kulturno društvo Borovnica, sekcija tamburaši Borovnica

umetniški vodja: Jože Zver
predsednica: Damijana Stražišar
vodja skupine:Marija Gabrovšek

ljudska, prekmurska, prir. Jože Zver: NEDE MI VEČ RASLA
venček slovenskih narodnih (Tinka Tonka, Dere sen jes mali bija, Marko skače), prir. Jože Zver
TINKA TONKA (venček)
Manos Hadjidakis, prir. Jože Zver: OTROCI PIREJA

Kulturno društvo Borovnica, sekcija tamburaši Borovnica

Skupino je ustanovila Marija Gabrovšek (članica, vodja) junija 2018. Umetniško vodstvo je prevzel Jože Zver, ki za skupino napiše tudi večino priredb skladb. Trenutno ima skupina 17 tamburašev. V sestavu uporabljajo stare dvoglasne tamburice, uglašene v kvinti (Farkašev sistem), troglasne bugarije (Jankovičev sistem) in sodobnejše štiriglasne inštrumente, uglašene v kvarti (Sremska G in D uglasitev). Prvič so nastopali v Borovnici v oktobru 2018, ko so spremljali plesalce domače folklorne skupine ob praznovanju 40-letnice folklorne dejavnosti v Borovnici. V letu 2019 so imeli prvi samostojni koncert ter še 10 drugih nastopov. Lani in letos so se udeležili tudi prireditve Napev odsev v organizaciji JSKD. Z nastopi pridobivajo izkušnje, »kilometrino« in skupaj rastemo.

Tamburaški orkester Glasbene šole Črnomelj

umetniški vodja: Anton Grahek
ravnatelj: Silvester Mihelčič

Ljudska, prir. Adolf Gröebming: VARIACIJE V MINIATURAH
Anton Rubenstein, prir. Rudolf Rajter: MELODIJA
Ljudska, prir. Dražen Varga: MARKO SKAČE

Tamburaški orkester Glasbene šole Črnomelj

Delovanje tamburaškega orkestra GŠ Črnomelj sega v leto 1992, takrat še pod vodstvom sedanjega ravnatelja Silvestra Mihelčiča. Večina mladih glasbenikov se uči igranja tamburice individualno v GŠ pod vodstvom Antona Grahka. V orkestru igrajo mladi tamburaši, ki nastopajo na šolskih in ostalih prireditvah ter regijskih srečanjih. Večkrat so nastopili na državnem srečanju in osvojili zlato priznanje.

Tamburaši KUD Oton Župančič Vinica

umetniška vodja: Mojca Mravinec
predsednica: Željka Karin Biličič

Josip Andrić: JASNINO KOLO
Mojmir Sepe, prir. Damir Zajec: ZEMLJA PLEŠE
solo: Neža Žalec, klarinet
prekmurske ljudske, prir. Damir Zajec: NA OBISKU V PREKMURJU

Mladinska tamburaška skupina KUD Oton Župančič Vinica

Mladinsko tamburaško skupino KUD Oton Župančič Vinica sestavljajo nadobudni mladi tamburaši, ki jih druži veselje do glasbe in igranja tamburice ter medsebojno sodelovanje in druženje. Njihov repertoar večinoma sestavljajo belokranjske ljudske pesmi, počasi pa že prehajajo k igranju zahtevnejših skladb. Njihov napredek se vidno stopnjuje zaradi sodelovanja z zunanjimi mentorji in udeleževanja na različnih tamburaških seminarjih pod vodstvom Antona Grahka, Dražena Varge in mag. Damirja Zajca. Člani tamburaške skupine se lahko pohvalijo že s kar nekaj nastopi v Sloveniji, pa tudi v tujini. Redno se udeležujejo regijskih tamburaških večerov, nastopili pa so tudi na prireditvi Etno večer s tamburaši v sklopu Poletja v Vinici.

Tamburaški orkester Cirkovce

umetniški vodja: Peter Krajnc
predsednik: Vlado Brglez

Davorin Jenko: VRAČARA
Dimitrij Šostakovič: VALČEK št.2
Tadej Hruševar in Dečo Žgur, prir. Peter Krajnc: DAN LJUBEZNI
sodelujejo: vokalna skupina Kreativke

Tamburaški orkester Cirkovce

Tamburaški orkester Prosvetnega društva Cirkovce nosi ime po majhni vasi Cirkovce, ki jih lahko najdete sredi Dravskega polja. Njihovi skromni začetki datirajo v leto 1975, ko so prvič zaigrali na tamburice, od takrat pa so spisali velik mozaik uspehov. Če je v prvi zasedbi pred več kot 45 leti igralo 16 članov, so danes ponosni na njihovih 25 aktivnih članov, zanimanje po igranju v orkestru pa nikakor ne zamira. V svoji bogati zgodovini se lahko pohvalijo, da so pobudniki in organizatorji prve regijske tamburaške revije, ta je potekala leta 1976, štiri leta pa je prav tako na njihovo pobudo in v njihovi organizaciji potekala prva državna revija tamburaških orkestrov na območju Slovenije. V repertoarju imajo več kot 200 skladb, izmed katerih številne skladbe segajo še v čas cesarjev, igrali pa so na številnih nastopih, revijah in tudi mednarodnih festivalih širom Evrope. Njihov največji uspeh je predstavljanje RS na 11. festivalu tamburaške glasbe Jugoslavije, ki je potekal v aprilu leta 1983. Trenutno zasedbo vodi stari-novi dirigent Peter Kranjc, ki se je za dirigentsko palico vrnil leta 2019

Tamburaški orkester Dobreč

umetniški vodja: Gregor Zagorc
predsednik: Marko Simčič

Daniel Kopri: TAMBURAŠKE VARIJACIJE
ljudska, Gregor Zagorc: ZREJLO JE ŽITO
     solo: Kaja Rušnov, vokal
Gregor Zagorc: KONCERT ZA BISERNICO
     solo: Katja Banovec Vrviščar, bisernica

Tamburaški orkester Dobreč

Tamburaški orkester Dobreč, eden izmed vodilih orkestrov v Evropi, je bil ustanovljen leta 1993 in že vsa ta leta neprekinjeno deluje, dosega vrhunske rezultate, razvija glasbeno ustvarjalnost ter povezuje mlade glasbenike naše regije. Sprva je orkester šestnajst let vodil Anton Grahek, leta 2013 pa je vodenje prevzel Gregor Zagorc, diplomirani komponist in dirigent. Orkester odlikuje odlična dinamika, melodičnost in usklajenost, veliko vlogo pa ima tudi njegov samosvoj zvok, zaradi katerega je publika vedno znova očarana. Orkester ne le prispeva k ohranjanju in prepoznavnosti slovenske kulturne identitete, temveč se tudi uspešno predstavlja na mednarodnih tekmovanjih, gostovanjih, uspešno izvaja različne glasbene žanre ter nenehno dokazuje, da tamburaška glasba nima meja. Tamburaški orkester Dobreč je bil v decembru 2019 osrednji nosilec premierne izvedbe prve tamburaške opere na svetu. Letos pa so na festivalu »TamburicaFest« v Novem Sadu kot prvi tamburaški orkester iz Slovenije, prejeli prvo nagrado in naziv najboljšega tamburaškega orkestra na svetu. Tamburaški orkester Dobreč je bil v decembru 2019 osrednji nosilec premierne izvedbe prve tamburaške opere na svetu, "V objemu Lahinje", ki jo bodo ponovno uprizorili konec novembra v Kulturnem centru Semič ter v Srpskem narodnem pozorištu v Novem Sadu.

Tamburaški orkester Šmartno

umetniški vodja: Štefan Vidic
predsednik: Aleksandra Bratun

Tihomil Vidošič: NARODNI PLES št. 1
Helena Vidic Lesjak: MALE SANJE VELIKIH (krstna izvedba)
Johannes Brahms, prir. Nataša Zavšek: MADŽARSKI PLES št.6

Tamburaški orkester Šmartno

V Šmartnem pri Litiji ima tamburaštvo dolgoletno tradicijo, v sedanji obliki pa tamburaši delujejo od leta 1983. V okviru društva delujejo tri sekcije: mladinska skupina, orkester in skupina začetnikov »Trzalica«, iz katere so se v preteklem letu kar štirje mladi tamburaši priključili orkestru. V letu 2014 je mesto umetniškega vodje in dirigenta prevzel Štefan Vidic,  študent  inštrumenta tuba na Akademiji za Glasbo. Repertoar orkestra obsega priredbe klasične, filmske, zabavne, cerkvene, ljudske, narodnozabavne in zabavne glasbe ter tudi originalno glasbo za tamburico.  V preteklih letih so potovali tako v Makedonijo kot v Srbijo ter Bruselj, kjer so predstavili svoj program. Aktivno se udeležujejo tudi redkih seminarjev za tamburico, saj si tako še dodatno izboljšajo svoje znanje. Z največjim veseljem sodelujejo tudi z ostalimi orkestri in si tako pomagajo med seboj.

Strokovni  spremljevalci:

mag. Damir Zajec, Helena Vidic Lesjak, Tomaž Habe

Dodatne informacije

 

Daniel LESKOVIC

producent za instrumentalno glasbeno dejavnost


T: (01) 2410 532
E: daniel.leskovic@jskd.si

 

 

Programska knjižica

Programska knjižica
(datoteka pdf)