Oder je most:
Srečanje lutkovnih in otroških gledaliških skupin 2025
Kamnik, 3.–5. junij 2025
V Domu kulture Kamnik je tudi letos, od 3. do 5. junija, v prijetnem vzdušju potekalo Srečanje lutkovnih in otroških gledaliških skupin Slovenije, na katerem so se predstavile najbolj kakovostne in reprezentativne predstave otroških gledaliških skupin. Mladi igralci in lutkarji so se predstavili pred mladim občinstvom osnovnih šol in vrtcev iz Kamnika ter seveda drugih skupin, ki so sodelovale na srečanju.

Lutkovna predstava: Pelikan (Foto: Simon Podgoršek)

Lutkovna predstava: Rdeča kapica (Foto: Simon Podgoršek)
Na srečanju je Javni sklad za kulturne dejavnosti RS podelil 19 zlatih plaket, 7 za lutkovne in 12 za otroške gledališke predstave. Srebrne plakete so prejele vse predstave, ki so se predstavile na regijskih srečanjih. Predstave sta na državni srečanji uvrstili državna selektorica Srečanja lutkovnih skupin Slovenije Katja Povše in državna selektorica Srečanja otroških gledaliških skupin Nika Bezeljak.

Lutkovna predstava: Zgodba z eno besedo (Foto: Simon Podgoršek)

Lutkovna predstava: Zablaški Slavček (Foto: Simon Podgoršek)
Srečanje lutkovnih in otroških gledaliških skupin se ne konča v Kamniku, ampak sporočila s predstav gledalci odnesejo domov, pravi Jan Pirnat, svetovalec za gledališko in lutkovno dejavnosti pri JSKD: »Ravno to je čar gledališča; da prebije četrto steno in zgodbe mladih prinese med publiko v dvorani. Čestitke prav vsem več kot 3500 ustvarjalcem, ki so skupaj z mentorji zasnovali lutkovne in gledališke predstave, velika pohvala pa gre tudi mentorjem, ki ponudijo priložnost in podporno okolje tako najmlajšim kot tudi bolj izkušenim ljubiteljem gledališča, da si upajo deliti svoje zgodbe in zgodbe fiktivnih junakov na odru.«
Predstava: Fork (Foto: Simon Podgoršek)

Predstava: Kam pa kam Rdeči kapici? (Foto: Simon Podgoršek)
Zlato priznanje so prejeli tudi najmlajši gledališki igralci na srečanju iz Vrtca Zagorje ob Savi, stari od 3 do 6 let. Zaigrali so predstavo Lev v srcu. »Mislili smo, da bo ostalo samo pri premieri za kulturni praznik, ker pa so se otroci tako dobro naučili, smo se odločili, da se prijavimo; in tako smo dobili zlato priznanje. Ponosna sem na celotno ekipo, sodelavce, starše, vodstvo vrtca, brez njih ne bi zmogli. So pa seveda otroci tisti, ki so največ vložili, od prve vaje naprej so uživali. Vsi z veseljem stopajo na oder in komaj čakajo do naslednje predstave,« je povedala mentorica najmlajše otroške skupine letošnjega srečanja Nika Per.
Na odru so uživali igralci iz Otroške gledališke skupine Kreativci, ki so se predstavili s Piko Nogavičko. »Igranje na odru je zelo zanimivo, vendar je velik del tega tudi trema, odvisno je od publike, ali je velika ali mala. Ko dobimo odziv publike, nas sicer zelo spodbudi, da se še bolj potrudimo,« pravijo mladi igralci iz avstrijskega Šmihela. Zamejske skupine iz avstrijske Koroške in Italije se redno vključujejo v izbor za Srečanje lutkovnih in otroških gledaliških skupin. Letos sta sodelovali dve skupini iz tržaške pokrajine ter kar trinajst skupin iz avstrijske Koroške.
Predstava: Lev v srcu (Foto: Simon Podgoršek)

Predstava: Pika Nogavička (Foto: Simon Podgoršek)
Srečanje že dolga leta ohranja in krepi vezi, ki jih letos še posebej izpostavljajo Tedni ljubiteljske kulture. Tokrat potekajo pod geslom Brezmejni kulturni prostor. Osrednja tema tednov je torej povezovanje – ne le med ustvarjalci in skupnostmi znotraj Slovenije, temveč tudi z zamejskimi Slovenci. Poudarek je na vlogi ljubiteljske kulture kot ključnem elementu narodne identitete, zlasti v okoljih, kjer so jezik, kulturna dediščina in ustvarjalnost bistveni za ohranjanje skupnosti. »V 70. letih, ko je bil pritisk na obstoj slovenstva izredno močan, smo koroški Slovenci vedno odgovarjali s kulturnim odporom. Tako so leta 1974 nastale lutke Mladje, ki so začele vabiti z novo zvrstjo, ker namreč lutke prej na Koroškem niso bile znane. S slovensko besedo smo šli od vasi do vasi, da bi jo ohranjali in k tem spodbujali tudi mlade. Mislim, da je lutka dobro sredstvo za posredovanje jezika,« pravi Milan Piko iz Koroške krščanske zveze in dodaja, da je v 50 letih nastalo nekaj ogromnega in lepega, nastale so namreč številne skupine in festivali.
Otvoritev Vizij 2025, 50 let koroško-slovenskega lutkarstva (Foto: Matej Maček)

Milan Piko (KKZ) prevzema nagrado Zlato nit v imenu Nužeja Tolmajerja, Otvoritev Vizije 2025 (Foto: Matej Maček)
Srečanje v Kamniku je znova pokazalo, kako močna in navdihujoča je ustvarjalnost otrok, mladih in mladih po srcu, ki s svojo iskrenostjo in predanostjo bogatijo kulturni prostor.
DODATNE INFORMACIJE