IZOBRAŽEVANJE
Programi tečajev, delavnic in seminarjev
Risanje in slikanje
Začetni tečaji risanja
Uvod v veščino risanja
Program tečaja uvaja v študijsko risanje po naravi. Sloni na risarskih vajah, ki vpeljujejo v veščino, kako prikazati telesnost in prostor na risalni površini. Poudarek je na vajah v risanju oglatih, oblih in okroglih teles v prostoru v različnih položajih. Vaje risanja obenem razvijajo poseben, likovni način opazovanja predmetov, ki jih rišemo. Tečaji vpeljejo v veščino risanja tako, da tečajnik lahko svoje znanje razvija naprej v kateri koli smeri.

Risanje predmetov pri tihožitju
Tečaj obsega risanje predmetov, ki so po navadi vključeni v tihožitje, kot tudi drugih predmetov iz vsakdanjega okolja.
Risanje krajine
Pri risanju krajine je treba prikazati globino prostora. Tečaj zato obsega predvsem spoznavanje prostorskih ključev. Obravnava pa tudi risanje najpogostejših motivov v krajini kot so drevesa, voda, skale, gore in drugo.
Uvod v veščino risanja človeške figure
Tečaj obsega vaje v risanju človeške, po želji pa tudi živalske figure.
Tečaj je tudi primerna priprava na sprejemne izpite.
Risanje portreta
Tečaj obsega spoznavanje likovne zgradbe človeškega obraza, spoznavanje značilnosti otroškega, ženskega, moškega, starega in mladega obraza, ter oblikovanje izraznosti narisanega obraza.
Nadaljevalni tečaji risanja
Tečajnik, ki je absolviral uvod v veščino risanja, lahko nadaljuje in poglablja veščino risanja predmetov, lahko pa si izbere katerega od programov za razvijanje posebnih veščin:
risanje prostora s pomočjo linearne perspektive, prikazovanje volumna s pomočjo senčenja, risanje človeške ali živalske figure, risanje rastlin in cvetja ali risanje krajine.
Tečaji so primerni tudi kot priprava na preizkuse likovne nadarjenosti.
Mentor: Tone Rački



Kreativna uporaba barve
1. tečaj obsega vaje v spoznavanju značilnosti barv, barvnih odtenkov in vaje v mešanju barvnih pigmentov.
2. tečaj obsega vaje v spoznavanju barvnih odnosov in barvne kompozicije.
3. tečaj obsega vaje v spoznavanju barvnih odnosov in izrazne moči barv.
4. tečaj obsega vaje v opazovanju barv na modelu in slikanje z uporabo barvne modulacije.
Mentor: Tone Rački





Dekorativna ornamentika
Program tečaja obsega spoznavanje specifične lepote ornamentike različnih kultur (grške, indijanske, slovenske) in spoznavanje zakonitosti ornamenta (stilizacija, ritem, kompozicija) ter oblikovanje in izvedba ornamentalne kompozicije po lastni zamisli.
Mentorica: Nives Palmić
Miniaturno slikarstvo
Program tečaja obsega spoznavanje miniaturnega slikarstva različnih kultur v zgodovini likovne umetnosti in praktično delo: miniaturna slika kot iluminacija rokopisa (ilustracija zgodbe); komponiranje slike, kaligrafskega teksta in ornamenta v skladno likovno delo; miniaturna slika kot oseben umetniški izraz.
Mentorica: Nives Palmić

Kolaž kot likovno izrazno sredstvo
Tečaj obsega oblikovanje slikarskega motiva s pomočjo barvnega in drugega papirja. Namenjen je predvsem spodbujanju likovnega mišljenja in razvijanju kreativnosti.
Mentor: Tone Rački




Likovna delavnica Sinji vrh
V sedemdnevni delavnici omogočimo likovnim ustvarjalcem poglobljeno in koncentrirano ukvarjanje z določeno temo. Programi zadnjih let:
Od skice do slike obravnava kreativni postopek nastajanja slike: kako se odločamo za temo slike, kako izoblikujemo njeno vsebino, kako zasnujemo kompozicijo, kako gradimo barvni izraz in kako damo sliki svojo osebno noto in stil.
Upodabljanje vsakdanjega življenja obsega izbiranje teme za žanrsko sliko, gradnjo figuralne kompozicije, stilizacijo figur in doseganje potrebnega izraza.
Kako naredimo dobro kič sliko obsega izbiranje teme in motiva, ki se gledalca dotakne s svojo pomenljivostjo, oblikovanje všečne risbe, ki vzbuja občutke ljubkosti in topline, komponiranje barv, ki gledalca spravijo v optimistično razpoloženje. Vsak tečajnik obdeluje in razvija motive in teme, ki so mu najbliže.
Likovna stilizacija je ena glavnih likovnih veščin, s katero oblikujemo izraz likovnih del. S stilizacijo damo risbi likovno kvaliteto. Tečaj obsega vaje v odkrivanju bistva pri risanju predmetov in figur s poenostavljanjem oblik in barv in vaje v risanju deformirane izrazne figure. Dotika pa se tudi oblikovanja osebnega slikarskega ali risarskega stila.
Risanje cvetja se osredotoča na opazovanje in risanje osnovnih oblik, ki jih nato izpeljuje v najrazličnejših oblike cvetov. Pozornost je usmerjena predvsem na opazovanje posameznih naravnih oblik ter na njihovo likovno interpretacijo.
Risanje portreta obsega spoznavanje likovne zgradbe človeškega obraza, spoznavanje značilnosti otroškega, ženskega, moškega, starega in mladega obraza, ter oblikovanje izraznosti narisanega obraza.
Risanje krajine
Pri risanju krajine je treba prikazati globino prostora. Tečaj zato obsega predvsem spoznavanje prostorskih ključev. Obravnava pa tudi risanje najpogostejših motivov v krajini kot so drevesa, voda, skale, gore in drugo.
Mentor: Tone Rački


Likovna delavnica
Po obliki in načinu dela program osrednje poletne likovne delavnice odstopa od običajne prakse izobraževanja. Ne gre za poučevanje in negovanje določenih slikarskih znanj, pač pa je namen delavnice raziskovanje in preizkušanje sodobnih likovnih praks. Poudarek je na skupinskem delu, v okviru dogovorjenih formalnih izhodišč pa vsak udeleženec išče svoj individualni izraz. Delavnica se vsakokrat zaključi z razstavo.
Delavnica ima dolgoletno tradicijo: 1983 do 1985 je potekala v Novem mestu, 1986 do 2008 v Šmartnem v Goriških Brdih, od 2010 pa v Šmartnem ob Paki.
Kot mentorji so oblikovali program in delavnico vodili: Duba Sambolec, Igor Kregar, Zmago Posega, Alenka Vidrgar, Sandra Mladenovič in Brane Završan, od leta 1992 pa Dušan Fišer.
Program je vsako leto drugačen:
Barva kot sredstvo izražanja
Prostor
Slike v prostoru
Konceptualizem
Prostor kot struktura
Podoba kot interpretacija
Prostorska simulacija podob
Realizem v površini
Subjektiviziranje objekta
Vizualna dematerializacija nosilca in podobe
Strukture prostora
Slika kot iluzija objekta v prostoru
Portret
Telo kot objekt poželenja
Človeška figura v mreženju struktur prostora








|